Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA rozmawia z nowym Asystentem Generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ks. dr Andrzejem Lubowickim.

Łukasz Brodzik: Jakie kierunki rozwoju KSM widzi nowy asystent generalny?

Ks. Andrzej Lubowicki: W tym miejscu chciałbym złożyć podziękowanie wszystkim, którzy do tej pory tworzyli historię KSM, ks. bp Henrykowi Tomasikowi, moim poprzednikom – ks. prał. Antoniemu Sołtysikowi oraz ks. Zbigniewowi Kucharskiemu, asystentom diecezjalnym oraz młodzieży. Odpowiadając na to pytanie odsyłam do mojej pracy doktorskiej, której tytuł brzmi „Misja formacyjna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce”. I to jest główny kierunek. Fenomenem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wywodzącego się z Akcji Katolickiej, zwłaszcza w dwudziestoleciu międzywojennym było to, że były to działania ogólnokościelne i ogólnopolskie, którym przyświecał jeden cel realizowany za pomocą wspólnych metod i było to „budowanie Polski Chrystusowej”. W dzisiejszej rzeczywistości kierunki rozwoju powinny być sformułowane w oparciu o cel jakim jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan i aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła. Rozwój stowarzyszenia zależy od sposobu realizacji misji, która powinna być powszechna, apostolska i wspólnotowa a przy tym odwołująca się do miłości Ojczyzny. Misję tą należy realizować poprzez struktury KSM, które także potrzebują jasno sprecyzowanych kierunków. Dlatego też na najbliższych Dniach Formacyjnych na Śnieżnicy chciałbym zaproponować pracę nad 3 kierunkami rozwoju: pierwszy - formacja i edukacja, drugi - budowanie potencjału stowarzyszenia i organizacja, trzeci - komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna. A wszystko to po to aby młodość służyła Ewangelii.

Jakie są plany na najbliższą przyszłość dla KSM?

Wszystkie środowiska, które do tej pory tworzyły, tworzą i chcą tworzyć w oparciu o możliwości jakie daje stowarzyszenie chciałbym zaprosić do współpracy. Przede wszystkim plany możemy realizować wtedy, gdy między nami jest jedność i miłość, które mają podbudowę wiary. KSM jest organizacją, która ma pomagać młodemu pokoleniu we wszechstronnym rozwoju, we wszystkich sferach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Działając w stowarzyszeniu powinno się założyć od samego początku, że wstąpienie do niego nie zmniejszy jego osobistych praktyk pobożnościowych, ale jeszcze bardziej będzie do nich motywowało. Natomiast tym, którzy na swej drodze nie spotkali Pana Boga, to poznają go i nawiążą bliższą relacje. KSM jest organizacją która łączy akcję i formację w prowadzonych działaniach. Myślę, że KSM jest taką organizacją odpowiednią na współczesne czasy, a młodzież jeszcze chyba do końca nie wie, że potrzebuje takiej organizacji, jaką jest KSM. Szczegółowe plany zrodzą się podczas pracy z prezydium, asystentami i zarządami poszczególnych diecezji, ponieważ są to statutowe organy do wytyczania takich planów.

Niewątpliwie ważną kwestią jest to, aby stowarzyszenie wpisywało się w aktualne plany Kościoła w Polsce, a zwłaszcza duszpasterstwa młodzieży. Chciałbym, aby budowanie szczegółowych planów nastąpiło również we współpracy z Radą ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a zwłaszcza z jej przewodniczącym, który jest także delegatem KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - ks. bp. Markiem Solarczykiem. Realizacja celów kościelnych będzie też możliwa dzięki współpracy z Akcją Katolicką, Krajowym Biurem Organizacji Światowych Dni Młodzieży i innymi organizacjami, które zrzeszają i formują młodzież, takie jak Ruch Światło Życie, CARITAS, harcerze i inni. Ludzie tworzący stowarzyszenie służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie ale nie przez sam fakt bycia w stowarzyszeniu ale poprzez współpracę z innymi. Wchodząc w plany, które były podjęte przez mojego poprzednika, w tym miejscu chciałbym zaprosić na Dni Formacyjne dla Kleryków na Śnieżnicy w dn. 10-14.07.2017r., Dni Formacyjne dla Kierownictw i Zarządów Diecezjalnych na Śnieżnicy w dn. 11-18.08.2017r., Rekolekcje dla Asystentów Parafialnych KSM w dn. 23-26.10.2017r. (Rytwiany „Pustelnia Złotego Lasu”) oraz Rekolekcje dla Asystentów Diecezjalnych KSM w dn. 13-16.11.2017r. (Wigry).

Czy duszpasterstwo młodzieży jest łatwe czy trudne?

Duszpasterstwo Młodzieży wymaga podjęcia trudu i nie jest dla tych, którzy idą na łatwiznę. Dlatego też w tym momencie chciałbym bardzo serdecznie zaprosić do współpracy, tych wszystkich, którzy nie boją się wyzwań. Na swoim obrazku prymicyjnym miałem zapisaną myśl z Księgi Mądrości „Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano!”. Niewątpliwie duszpasterstwo młodzieży wymaga zawierzenia, pójścia w nieznane, w stylu, który będzie pociągał młodych ludzi. Chciałbym, aby Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży pomagało prowadzić i organizować duszpasterstwo młodzieży w Polsce. A jakie ono będzie to będzie zależało od naszego zaangażowania. W tym duchu chciałbym zaprosić do tego, abyśmy w jak największym gronie mogli powiedzieć to, że jesteśmy razem aby „Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie - GOTÓW!”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6