Zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 stycznia br. błogosławiona Natalia Tułasiewicz, męczennica, została patronką nauczycieli w Polsce - poinformował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie spotkał się w środę z grupą uchodźców z Ukrainy - dzieci oraz matek. Mówił wiernym o "potworności" wojny i jej "bestialskim okrucieństwie" oraz modlił się o jego zakończenie.
„Duchowa wrażliwość starości jest w stanie w sposób wiarygodny i ostateczny przełamać rywalizację i konflikt między pokoleniami” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat starości papież zwrócił uwagę na wrażliwość duchową właściwą wielu osobom w podeszłym wieku, jak o tym świadczy Symeon i Anna, dwoje starców oczekujących na nawiedzenie Boga.
Ukraiński jezuita o. Andrij Syvak jest praktykującym psychoterapeutą. Pracuje we Lwowie, w domu prowadzonym przez Jezuicką Służbę Uchodźcom.
Powód? To rozgałęziona ogólnoukraińska struktura wywiadowczo-dywersyjna
„Nie wolno nam było mówić o wojnie, nie wolno nam było modlić się o pokój"...
Już przeszło tysiąc osób przyjął punkt dla uchodźców w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Najpierw był on punktem recepcyjnym, jednak po otwarciu głównego punktu recepcyjnego na pl. Sejmu Śląskiego stał się punktem pomocniczym.
"Nie bójcie się czynić dobra, nie bójcie się być solidarni z cierpiącymi".
Napływ uchodźców spowodował też wzrost liczby dywersantów.
W obecnych warunkach byłaby ona niebezpieczna także dla wiernych.
Wskazuje na to zwierzchnik wiernych rosyjskiej Cerkwii prawosławnej w Europie zachodniej.
Kard. Konrad Krajewski przekazał we Lwowie - na ręce Przewodniczącego Lwowskiej Administracji Państwowej Maksyma Kozyckiego - karetkę pogotowia, która jest darem Stolicy Apostolskiej dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. Spotkał się także z łacińskim metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim oraz greckokatolickim biskupem pomocniczym Wolodymirem Hrucą.
Spotkanie odbyło się na prośbę arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.
Maleństwo ma najprawdopodobniej ma kilka dni. To już szóste dziecko w oknie życia, w domu sióstr józefitek przy ul. Mościckiego w Tarnowie.
Dosłownie oddaliście swoje domy i swoje serca bliźnim - powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w przemówieniu po spotkaniu z uchodźcami ukraińskimi.
Pomnik z płaskorzeźbą powstał na Grobie Dzieci Utraconych na cmentarzu komunalnym w Rybniku.
Jutro z Wrocławia na Ukrainę wyruszą cztery z pięciu karetek zakupionych przez fundację "Lekarze lekarzom". Dwie trafia do Lwowa oraz po jednej do Tarnopola i miejscowości w obwodzie tarnopolskim.
Nie oszczędzają także miejsc znanych z promoskiewskich sympatii.
W konsekwencji w Afryce Północnej, ale też na Bliskim Wschodzie można się spodziewać silnych napięć społecznych.
Arcybiskup poznański gościł w Radiu Watykańskim.
„Nie wierzę, że można ze spokojem patrzeć, jak zabijane są ukraińskie dzieci” – powiedział abp Światosław Szewczuk. W swoim codziennym przesłaniu zwierzchnik ukraińskich grekokatolików jeszcze raz zaapelował do sumień przywódców politycznych i religijnych. Wezwał ich, aby dokonali wyboru dobra, stając po stronie cierpiącej Ukrainy.
Rosja rozpoczęła kolejną operację wojenną względem Ukrainy. Są to przymusowe deportacje naszej ludności w głąb Rosji, aby zniszczyć nasze rodziny, aby spotęgować nasze cierpienie – mówi ks. Maksym Ryabukha, dyrektor ośrodka salezjanów w Kijowie. Podkreśla on, że działania te zadają Ukraińcom ogromny ból, sprawiają, że ich sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna.
Dziś rano, podczas dwóch odrębnych audiencji, papież Franciszek spotkał się z dwiema grupami przedstawicieli rdzennej ludności Kanady: z około 10 delegatami Metysów i 8 Eskimosami, którym towarzyszyli biskupi z Konferencji Episkopatu Kanady. Każde spotkanie trwało około godziny i charakteryzowało się pragnieniem Papieża, aby wysłuchać i stworzyć możliwość przedstawienia bolesnych opowieści ofiar wykorzystywania – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Chciałbym podziękować narodowi polskiemu za jego ogromną hojność, a także miłosierdzie i okazaną gościnność dla tych, którzy musieli uciekać przed wojną na Ukrainie – powiedział Jego Świątobliwość Bartłomiej I, arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.
Przebywający z wizytą w Polsce ekumeniczny patriarcha Bartłomiej spotkał się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Podczas wizyty w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie honorowy zwierzchnik światowego prawosławia zapewnił ich o swojej duchowej bliskości i solidarności.