Papież spotkał się z przedstawicielami rdzennej ludności Kanady

Dziś rano, podczas dwóch odrębnych audiencji, papież Franciszek spotkał się z dwiema grupami przedstawicieli rdzennej ludności Kanady: z około 10 delegatami Metysów i 8 Eskimosami, którym towarzyszyli biskupi z Konferencji Episkopatu Kanady. Każde spotkanie trwało około godziny i charakteryzowało się pragnieniem Papieża, aby wysłuchać i stworzyć możliwość przedstawienia bolesnych opowieści ofiar wykorzystywania – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Spotkania i słuchanie będą kontynuowane w najbliższych dniach, zgodnie z przekazanymi już informacjami. Jak informowano wcześniej, 1 kwietnia w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego odbędzie się audiencja z udziałem delegacji i Konferencji Episkopatu Kanady, podczas której papież wygłosi przemówienie.

Kanadyjski episkopat opublikował oświadczenie, w którym przeprasza członków społeczności indiańskich ludów tubylczych, którzy w kanadyjskich szkołach prowadzonych przez Kościół, doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.

Ponad pół roku temu kanadyjski Kościół przyznał, że był zaangażowany w systemowy proces niszczenia rdzennych języków, kultury i duchowości, przeprowadzony bez poszanowania dla historii, tradycji i mądrości ludności rdzennej. „Uznajemy, że przedstawiciele wielu katolickich wspólnot dopuścili się licznych nadużyć: fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych, duchowych, kulturowych i seksualnych. Ze smutkiem dostrzegamy również historyczną i trwającą traumę oraz dziedzictwo cierpienia i wyzwań, przed którymi stoją ludy tubylcze” – czytamy w wydanym przez nich wówczas oświadczeniu.

Zwierzchnicy kanadyjskiego Kościoła zapewnili o swoim zaangażowaniu w proces uzdrowienia. „Wraz z licznymi inicjatywami duszpasterskimi, które są już realizowane w diecezjach w całym kraju [...], zobowiązujemy się do podjęcia zbiórki funduszy w każdym regionie, aby wspierać inicjatywy pojednania zorganizowane wspólnie z rdzennymi partnerami” – napisali. Zapewnili, że wkraczają w „nową erę pojednania”, w której priorytetem będzie wysłuchanie Indian oraz kształcenie ludzi Kościoła w temacie kultur i duchowości ludów rdzennych.

Obecne spotkanie było początkowo planowane w grudniu ub. roku,. Musiało jednak zostać przesunięte ze względu na rozwój pandemii koronawirusa.

Raport kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania wykazał, że w ciągu blisko 115 lat (1883-1996 r.) z powodu chorób, głodu, zimna i innych przyczyn zmarło co najmniej 4 tys. z ok. 150 tys. indiańskich dzieci, które w ramach asymilacji rdzennej ludności zostały zabrane rodzinom i umieszczone w szkołach rezydencjalnych. 80 ze 120 placówek rząd powierzył Kościołowi katolickiemu. Proces ujawniania nadużyć wobec rdzennych mieszkańców Kanady trwa już od kilkunastu lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7