Ustanowiony 25 lat temu przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce uświadamia nam, gdzie są korzenie chrześcijaństwa.
Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zamierza przeznaczyć cztery miliony euro na lepszą ochronę kościołów przed atakami kryminalnymi.
Centralne obchody odbędą się 17 stycznia 2022 r. w Poznaniu, gdzie - przed i po tym wydarzeniu - zaplanowano bogaty program imprez towarzyszących.
W Paryżu odbyła się w niedzielę demonstracja przeciwko przedłużeniu terminu legalnej aborcji z obowiązujących 12 do 14 tygodni. Projekt ustawy przedłużającej ten termin rozpatrywany jest obecnie przez francuski parlament, a drugie czytanie w Senacie zaplanowano na środę.
W Raciborzu rozpoczął się proces beatyfikacyjny świątobliwej Eufemii (Ofki), księżniczki raciborskiej, dominikanki, przeoryszy i fundatorki tamtejszego klasztoru dominikanek.
Patriarcha Epifaniusz w liście do patriarchy Aleksandrii przypomniał grzechy Moskwy.
Abp Depo: dziś człowiekowi wmawia się, że na świecie żyje za dużo ludzi zaś zwierzęta mają te same prawa co człowiek.
– Bardziej niż o otwartym prześladowaniu chrześcijan, możemy mówić o ideologicznym prześladowaniu, lekceważeniu Kościoła, marginalizacji instytucji i grup religijnych.
O. Mauro Lepori przyznaje, że dzisiejsze społeczeństwo jest pod względem instytucjonalnym areligijne.
„Judaizm i chrześcijaństwo w obliczu pandemii” - to temat spotkania z okazji Dnia pogłębiania i rozwoju dialogu między katolikami i żydam.
Jej adresatami są rdzenni mieszkańcy tego kraju.
Wobec niezmiennie trudnej sytuacji na Ukrainie spowodowanej działaniami Rosji, codzienne życie mieszkańców tego kraju, w tym chrześcijan, jest naznaczone głębokimi problemami, obawami i ranami.
„Spróbujmy dzisiaj poszperać w naszych wspomnieniach w poszukiwaniu znaków, które Pan uczynił w naszym życiu, aby nam okazać, że nas miłuje” – zachęcił papież Franciszek w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Dialog Kościoła z judaizmem nie jest czystym dialogiem międzyreligijnym. Na naszych wzajemnych relacjach swoje piętno odcisnęła trudna historia - powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego bp Rafał Markowski.
Historia ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego, który urodził się jako Jakub Hersz Griner w rodzinie zamojskich Żydów będzie jednym z tematów spotkania w ramach lubelskich obchodów Dnia Judaizmu. Głównym celem obchodów jest pogłębienie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.