- Nagle łzy pokazały się w oczach biskupa Tadeusza i powiedział: "nie mogę już nic diecezji pomóc". Chciałem księdzu biskupowi powiedzieć, że może bardzo dużo: swoim "jestem" - mówił bp Edward Dajczak do świętującego zacny jubileusz bp. Tadeusza Werno.
30 lat temu, 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów zginęli dwaj franciszkanie – bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski. Ich ofiara w tym roku wspominana jest pod hasłem: „Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”. - Wierzymy, że tego pokoju bardzo nam potrzeba w naszych środowiskach: pracy, parafiach, domach, rodzinach, wspólnotach - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.
Irlandzcy biskupi powiedzieli „dość” rządowemu zakazowi sprawowania sakramentów pierwszej komunii i bierzmowania.
Sytuacja w Libanie jest dramatyczna. 80 proc. mieszkańców żyje w nędzy. Brak woli politycznej na zmianę tego trudnego stanu rzeczy sprawia, że szczególnie młodzi ludzie nie widzą nadziei na przyszłość. Wskazuje na to ks. Przemysław Szewczyk, który przed rokiem był świadkiem eksplozji w Bejrucie i od jej momentu wraz ze Stowarzyszeniem „Dom Wschodni – Domus Orientalis” niesie pomoc Libańczykom.
Papież Franciszek upamiętnił ofiary straszliwej eksplozji, do której przed rokiem doszło w porcie w Bejrucie. Wspomniał rannych oraz tych, którzy stracili domy i pracę, a wielu, jak podkreślił, straciło iluzję życia. Ojciec Święty zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej o konkretną pomoc w odbudowie Libanu.
Chłopak mieszka w Palermo, do więzienia trafiła także jego matka. Kuria wyraziła ból i gotowość do współpracy ze śledczymi w wyjaśnianiu sprawy.
Świadkowie wspominają dziwny gwar, podniesione głosy na ulicach, a później huk eksplozji. I potężny podmuch, który burzył domy bliżej portu, a w tych oddalonych wybijał szyby, wyrywał drzwi z futryn, roztrzaskiwał o ściany domowe sprzęty. Stolica Libanu nadal nie może się otrząsnąć po tragedii z 4 sierpnia 2020 r. Ludziom, którzy stracili dorobek życia i ledwo wiążą koniec z końcem, pomoc niesie Caritas Polska.
Wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym dementuje nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.
Podczas środowej audiencji generalnej Franciszek powiedział: "Z żywą pamięcią czasu łaski, jaki pięć lat temu przeżywaliśmy w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, zachęcam wszystkich, a zwłaszcza młodych, aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom".
Dziś wspominamy świętego Jana Marię Vianney. Ktoś, kto przypominał obraz nędzy i rozpaczy, jest patronem proboszczów całego świata.