Tak biskupi Nowej Zelandii skomentowali nowe prawo przegłosowane w tym kraju dwa dni temu. Wyklucza ono aborcję z listy przestępstw podlegających karze.
- Tym razem, nawet bez nocnej wędrówki, okoliczności przeżywania Wielkiego Postu stały się ekstremalne - zauważa ks. Łukasz Romańczuk.
Episkopat Anglii i Walii ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa począwszy od piątku wieczorem Msze będą odprawiane bez udziału wiernych. Biskupi podkreślili, że „w tych wyjątkowych okolicznościach (…) obowiązek uczestnictwa we Mszy w niedziele i święta jest zniesiony”.
Kościół musi poważnie rozważyć to, co dzieje się dzisiaj w regionach dotkniętych koronawirusem, gdzie chorzy i umierający nie mają dostępu do duszpasterzy i sakramentów. Punktem odniesienia powinien być dla nas św. Damian de Veuster, który wybrał życie i śmierć pośród trędowatych, aby oni nie zostali opuszczeni – mówi ks. Maurizio Rinaldi.
Epidemia koronawirusa sparaliżowała posługę duszpasterską Kościoła i to również wśród tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Dotyczy to między innymi więźniów, za których Papież modlił się podczas porannej Eucharystii.
Kard. Malcolm Ranjith domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa. Nie wyklucza on, że epidemia może być skutkiem naukowych eksperymentów. Podkreśla, że światowe mocarstwa nie mogą igrać z życiem niewinnych ludzi.
W tym wyjątkowym czasie, kiedy wszystko wydaje się niepewne, wspierajmy się wzajemnie w byciu niezłomnymi w tych sprawach, które naprawdę są ważne. To słowa przesłania, które Franciszek kieruje do wiernych łączących się dziś o godzinie 21.00 w modlitwie różańcowej w intencji powstrzymania pandemii koronawirusa. Z inicjatywą tą wyszli biskupi włoscy i podjęta ona została w wielu innych krajach.
Ordynariusz meksykańskiej diecezji Celaya zarządził, że księża mają odprawiać Msze św. bez udziału wiernych. Ma to na celu ochronę wiernych przed zarażeniem się koronawirusem. Bp Benjamín Castillo Plascencia zapowiedział też nałożenie kar kanonicznych na duchownych, którzy się temu nie podporządkują.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski zaprasza do modlitwy za tegorocznych maturzystów. Msza św. o 12.00. Różaniec o 20.30.
- W czasie pandemii koronawirusa pamiętajmy o sprawach materialnych naszych parafii - zachęca Mateusz Ochman, autor bloga "Bóg, honor & rock’n'roll!".
Ksiądz, u którego wykryto koronawirusa, jest kapłanem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Od kilku dni przebywał w szpitalu, gdyż leczył się na chorobę płuc. Ostatni raz sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca – napisał w komunikacie ks. dr Michał Maciołek, rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Pierwszy polski ksiądz, 66-latek przebywający w szpitalu w Chełmie, okazał się zakażony koronawirusem. Pacjent został już przewieziony do szpitala w Puławach.
Mało kto wie, że istnieje dokument, który reguluje udostępnianie liturgii w internecie. Jakie wymagania stawia?
O roli nuncjusza, dialogu i miłości do Jana Pawła II opowiada abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Jak zaopatrzyć się w kolejny numer naszego tygodnika nie wychodząc z domu? Mamy dla Was kilka propozycji.
„Chrystus jest Panem natury i historii. Używając naturalnych środków, aby bronić się przed zarazą, nie zapominamy o naszych podstawowych środkach obrony: modlitwie, zwłaszcza Różańcu i adoracji eucharystycznej” – przypomniał za pomocą Twittera amerykański hierarcha kard. Raymond Burke.
Otworzyli internetowe oratorium. Na czym polega?
Do modlitwy za więźniów i ich rodziny zachęcił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Przypomniał też o znaczeniu adoracji i Komunii św. duchowej. Również dzisiaj – w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny transmitowały ją na żywo media watykańskie.
Cała ta sytuacja, która nas przerasta, powinna nas zmienić, to my powinniśmy stać się sprawiedliwi, zanurzeni w Bogu, ufający Jemu, a nie sobie - mówił kard. Krajewski w homilii podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.
Każda parafia może przeprowadzić transmisję w Internecie, wystarczą proste środki: telefon, dostęp do Internetu i kanał w mediach społecznościowych.
W jaki sposób zaopatrzyć się w najnowszy numer naszego tygodnika, nie wychodząc z domu? Mamy dla Was kilka propozycji.
Ciepłe posiłki dla personelu medycznego szpitala zakaźnego w Raciborzu będą gotowane w ośrodku LSO diecezji gliwickiej w Nędzy.
Tegoroczny Wielki Post jest szczególny. Istotne, żebyśmy wykorzystali ten trudny czas do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę i na pomoc potrzebującym - podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp. Artur Miziński.