W Jerozolimie główne uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego miały miejsce w historycznym sanktuarium na szczycie Góry Oliwnej.
Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – napisał abp Wojciech Polak w swym komentarzu do dzisiejszej publikacji dziennika „Rzeczpospolita” ukazującej skalę przestępstw na tle pedofilii wśród polskich księży i zakonników w okresie PRL. Mówiąc o osobach skrzywdzonych, prymas wyznaje, że „zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia”. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży dodaje, że „ta kwerenda potwierdza konieczność dalszych badań archiwalnych w Kościele”.
Co najmniej 1100 małoletnich mogło zostać w PRL, w okresie od 1944 do 1989 roku, wykorzystanych seksualnie przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele. Sprawcami tych przestępstw było ok. 300 osób – szacują dziennikarze „Rzeczpospolitej” po przejrzeniu m.in. zasobów IPN oraz Archiwum Akt Nowych oraz uwzględnieniu ustaleń Konferencji Episkopatu Polski.
„To będzie jedna z największych procesji eucharystycznych w historii” – głosi opis dołączony do mapy Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej. W przyszłoroczną Pięćdziesiątnicę, 19 maja 2024 r. z czterech punktów na czterech krańcach Stanów Zjednoczonych ruszy Najświętszy Sakrament, za którym podążą wierni, aby na końcu dotrzeć do Indianapolis na odbywający się później między 17 a 21 lipca X Narodowy Kongres Eucharystyczny.
Obniżanie wymagań stawianych kandydatom do kapłaństwa, zarówno intelektualnych jak i moralnych, to dla Kościoła równia pochyła - powiedział PAP redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński. Dodał, że dopuszczanie do święceń kogoś, kto nie powinien zostać księdzem, to niebezpieczne zjawisko.
Jak dotąd na ŚDM bezpośrednio zapisało się ok. 17 tys. pielgrzymów z Polski; jednak już wiemy, że w spotkaniu z papieżem w Lizbonie weźmie udział co najmniej 25 tys. Polaków - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Dodał, że w wydarzeniu weźmie również udział 350 polskich wolontariuszy.
To zdjecie obieglo media. Wszyscy zadają to samo pytanie
Nauczanie św. Jana Pawła II zawiera wiele cennych wskazówek, jak dobrze przeżyć życie. A czego możemy nauczyć się patrząc nas okres dzieciństwa przyszłego Papieża? Oto siedem rad z okazji obchodzonej dziś 103. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
24-godzinną wizytę w Moskwie składa sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
Papież Franciszek napisał wstęp do książki Gaëla Girauda i Carlo Petriniego „Zmiana stylu. Przemiana ekologiczna jako droga do szczęścia” (Il gusto di cambiare. La transizione ecologica come via per la felicità), która dzisiaj ukazała się w księgarniach we Włoszech.
„To będzie jedna z największych procesji eucharystycznych w historii” – głosi opis dołączony do mapy Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej.
Przez 17 lat kierował w imieniu Papieża diecezją rzymską i z jego nominacji przez 16 lat stał na czele Episkopatu Włoch.
Ojciec Święty ze wszystkich sił dąży do położenia kresu przemocy i wypracowania sprawiedliwego pokoju.
Podczas audiencji ogólnej Papież pobłogosławił polskiemu harcerstwu oraz Fundacji Małych Stópek. Harcerze przeżywają 20 rocznicę ustanowienia bł. Stefana W. Frelichowskiego ich patronem.
Coraz więcej osób z różnych względów decyduje się na pochówek w formie kremacji. Kościół do niedawna podchodził do tego sceptycznie. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. jednoznacznie odrzucał kremację ciała, jako formę pochówku. Aktualnie sytuacja się zmieniła. Jednak każda forma pochówku musi wiązać się z szacunkiem dla zmarłego. Dlatego Kościół odrzuca takie rozwiązania, jak przechowywanie prochów w domu, dzielenie ich pomiędzy członków rodziny lub rozsypywanie ich na łonie przyrody.
W miniony weekend swoją premierę miała piosenka „Let the weak say fuerte soy”, która od tego roku stanowić będzie nieodzowny element festiwalu. To niesamowite podsumowanie historii festiwalu połączone z piosenką wykonywaną aż w czterech językach! Imprezie patronuje "Gość Niedzielny".
Wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii Medziugorje, arcybiskup Aldo Cavalli, zabrał głos w sprawie utworzonego przez papieża Franciszka watykańskiego ośrodka ds. Medziugorje oraz sytuacji w tym maryjnym miejscu pielgrzymkowym w Bośni i Hercegowinie.
Papież Franciszek modlił się w środę, aby powrócił pokój na Ukrainę. Podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział: "Tam się tak cierpi". Polaków zachęcał do tego, aby świętemu Andrzejowi Boboli polecali wszystkie trudne sprawy ojczyzny i innych krajów, a w szczególności sprawę pokoju na Ukrainie.
Franciszek cierpi z powodu naszego narodu i razem z nim, a jego ból przejawia się w ciągłym wspominaniu umęczonej Ukrainy, jak sam ją nazywa. Taki pogląd wyraził rzymskokatolicki biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki w swym skromnym pokoiku w jednym z zakątków stołecznej katedry św. Aleksandry w rozmowie z dziennikiem włoskiego episkopatu „L’Avvenire”.
Studenci i doktoranci UKSW z Afryki, Birmy i Indii udali się w pielgrzymkę po Polsce szlakiem św. Jana Pawła II. Dotarli m.in. do Krakowa, Wadowic i Zakopanego. Ich kształcenie jest możliwe dzięki inicjatywie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.