Nie można pogodzić się z upadkiem rodziny "w imię niepewności, indywidualizmu i konsumpcjonizmu, które zapowiadają przyszłość jednostek myślących tylko o sobie" - napisał papież Franciszek w opublikowanym we wtorek przesłaniu.
Nawet 72 tys. zł grzywny będzie mógł nałożyć kościelny sąd na duchownego, który popełni przestępstwo przewidziane przez prawo kanoniczne. KEP zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu - czytamy we wtorkowym wydaniu 'Rzeczpospolitej".
Więźniowie obozu w Dachau wierzyli, że zmarły na tyfus w 1945 r. bł. Stefan Frelichowski był święty, dlatego przed spaleniem ciała wycięli kości z jego dłoni i zakopali, by po wyzwoleniu obozu mogły stać się relikwiami - powiedział PAP kustosz sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego w Toruniu ks. Wojciech Niedźwiecki.
Prezydent wręczył je osobiście w Koszalinie na Górze Chełmskiej.
My nie chcemy być smutnymi apostołami!
Święto Rodziny to przede wszystkim integracja rodzin, a jednocześnie piękne religijne przeżycie. To wzmocnienie, że jest nas wielu i mamy te same wartości - powiedział dla Family News Service rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek. Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja.
„Ku pełnej obecności” to nowy dokument watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, który oferuje refleksję duszpasterską na temat zaangażowania ludzi w sferze cyfrowej. Jego celem jest zainicjowanie dialogu na temat tego, jak uczynić ten ekosystem bardziej ludzkim.
W Korei Północnej aresztowano pięć osób, które zebrały się, aby wspólnie czytać Biblię i modlić się. Zostały wysłane do łagrów w celu „reedukacji”.
Ks. Adrian w niedzielny poranek został zaatakowany przez ok. 30-letniego mężczyznę. Dzięki przechodniom nie doszło do większych obrażeń. Wyzwiska, które wykrzykiwał napastnik, wskazują, że kapłanowi dostało się za to, że jest księdzem.
Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z grupą dzieci chorych na raka z Kliniki Onkologicznej we Wrocławiu. Mówił im: "Bóg was kocha, drogie dzieci. Jesteście kochani przez Boga. Jezus potrzebuje także waszego świadectwa".
W sakramencie pokuty i pojednania, katolicy mają możliwość doświadczenia Bożego przebaczenia i uzyskania rozgrzeszenia za swoje grzechy. Sakrament ten jest dla wierzących wyjątkowo ważny, ponieważ pomaga wkroczyć na drogę nawrócenia oraz umożliwia zbudowanie głębszej relacji z Bogiem. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których wierny może napotkać trudności w uzyskaniu rozgrzeszenia.
W rzymskim Panteonie każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma miejsce szczególna ceremonia: kiedy podczas Mszy św. chór śpiewa hymn „Veni Creator Spiritus” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), z góry spływa na obecnych deszcz płatków czerwonych róż. Symbolizują one języki ognia, jakie – według Dziejów Apostolskich – spłynęły na Maryję i Apostołów w momencie Zesłania Ducha Świętego.
Pielgrzymka z katedry św. Sulpicjusza w Paryżu do katedry Najświętszej Maryi Panny w Chartres na Zesłanie Ducha Świętego została zainspirowana polskimi pielgrzymkami do Częstochowy. W tym roku jest rekordowa pod względem uczestników: ponad 16 tys. pielgrzymów oraz 300 księży, zakonników i kleryków.
Władze powinny zacząć kontrolować sytuację i przywrócić sprawiedliwość – wskazują przywódcy religijni z południowego Czadu. Od niedawna dochodzi tam do masakr ludności cywilnej dokonywanych przez nieznanych sprawców.
Zatybrzańską Aptekę św. Cecylii oraz Salę Ceramiki. Wydarzenie poprzedził długi proces studiów, restauracji i aranżowania nowych wnętrz.
„Przede wszystkim Ukrainie potrzeba obecnie przyjaciół i sojuszników, a owi przyjaciele i sojusznicy mogą różnić się od nas” – mówi Yuriy Lifanse, kierujący Wspólnotą św. Idziego w Kijowie. Wskazuje, iż sytuacja po ponad roku od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na jego ojczyznę w pewien sposób ustabilizowała się, pozostając jednak tragiczną. Np. nieustające naloty czy konieczność powrotu do zagrożonych miejsc z powodów ekonomicznych rodzą ciągłe nowe zapotrzebowania.
W Jerozolimie główne uroczystości Zesłania Ducha Świętego skupiły się na chrześcijańskim Syjonie, kolebce Chrystusowego Kościoła. Ważnym momentem jerozolimskiej liturgii były celebracje w „Sali na górze”, historycznego Wieczernika, gdzie w porannych godzinach franciszkanie odprawili Mszę, a po południu o. Francesco Patton, „Gwardian Góry Syjon” i kustosz Ziemi Świętej, zgodnie z tradycją, przewodniczy uroczystym nieszporom.
„Czerwono - niebiescy” z Rakowa Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum-złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie.
W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Franciszek podczas południowego spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie mówił, że wiele narodów na świecie pragnie pokoju, zwłaszcza - dodał - na udręczonej Ukrainie. W rozważaniach przestrzegał wiernych przed zamykaniem się w sobie.