Podczas poniedziałkowego spotkania z działaczami Fundacji Jana Pawła II Benedykt XVI wyraził uznanie dla jej zasług w krzewieniu nauczania polskiego papieża. W audiencji w Watykanie uczestniczyli między innymi kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko.
W przemówieniu, wygłoszonym podczas audiencji, zorganizowanej w ramach rzymskich obchodów 30-lecia fundacji Benedykt XVI przypomniał, że jej celem jest zachowanie i rozwój duchowego dziedzictwa Jana Pawła II, by móc przekazać je przyszłym pokoleniom.
Z uznaniem papież wypowiedział się też o działalności prowadzonego przez fundację rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. "Ufam, że dzięki codziennym studiom nad źródłami oraz współpracy z instytucjami o podobnym charakterze zarówno w Rzymie, jak i poza nim, Ośrodek ten stanie się jeszcze ważniejszym punktem odniesienia dla wszystkich, którzy pragną poznać i docenić rozległe i bogate dziedzictwo, jakie nam zostawił" - stwierdził Benedykt XVI.
Odnotował, że innym aspektem działalności fundacji "o wielkiej ludzkiej i kulturowej wartości" jest pomoc w edukacji duchowieństwa i świeckich, zwłaszcza ze środkowej i wschodniej Europy. "Każdego roku do Lublina, Warszawy i Krakowa przyjeżdżają studenci z krajów, które wcześniej ucierpiały z powodu ideologicznych opresji komunistycznego reżimu, po to, by prowadzić studia w różnych gałęziach nauki" - mówił papież. Ponad 900 absolwentów - stypendystów z państw Europy Środkowo-Wschodniej nazwał "cennym darem dla ich narodów".
Papież za niezwykle ważny rezultat pracy fundacji, działającej w wielu krajach, uznał to, że jej działacze i sympatycy "nie ograniczają się do sentymentalnej pamięci o przeszłości, ale dostrzegają też potrzeby teraźniejszości i spoglądają w przyszłość".
Rzymskie obchody XXX-lecia Fundacji, założonej przez Jana Pawła II, zbiegły się w czasie z uroczystościami wspomnienia liturgicznego papieża, obchodzonego 22 października w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.