Nowy biskup w Bielsku

Benedykt XVI mianował dziś ks. dr. Piotra Gregera, zastępcę dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku Białej, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat jest liturgistą i ma 47 lat.

Reklama

Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória - o. José Aparecido Hergesse CR.
Diecezją bielsko-żywiecką, której biskupem pomocniczym będzie ks. dr Greger kieruje od jej utworzenia w 1992 r. bp Tadeusz Rakoczy. Ks. Greger zastąpi 78-letniego bp. Janusza Zimniaka, którego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w styczniu 2010 r. przyjął papież Benedykt XVI.

Ks. Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W roku 1971 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 2 w Wesołej, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w roku 1983 zdał egzamin maturalny. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Wyświęcony na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku – licencjata teologii, a w 2000 – doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach prezbiteratu podjął posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 roku rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od roku 1995 zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.
W 1996 roku jest mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca Liturgiki oraz Sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 ma także zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (Liturgika, Duszpasterstwo dzieci i młodzieży, Hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.
Jest przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004), oznaczony godnością kanonika (R.M.).
Autor książki „Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie” oraz 29 artykułów naukowych. Jest również promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez kurię diecezjalną.

Na stronie internetowej parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej (w której rezydował i pomagał), tak napisał o sobie: „Od lat dziecięcych interesowała mnie liturgia. Ciekawy byłem szczegółów jej celebracji. Z biegiem czasu ciekawość zaczęła się przeradzać w pragnienie służenia Bogu w kapłaństwie, które jest dla mnie świadomie wybraną drogą życia. Jestem wdzięczny Panu Bogu za dar powołania, za to, że w liturgii mogę nie tylko uczestniczyć, ale jej przewodniczyć. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że będzie mi dane pochylić się nad rzeczywistością liturgii w wymiarze studiów specjalistycznych. Celebracja liturgii oraz naukowe zgłębianie jej tajemnicy są dla mnie pasją życia”.

„Biskup Piotr Greger to niezwykła kompetencja, ogromna życzliwość i szczery uśmiech” – tak o kapłanie nominowanym 22 października przez Benedykta XVI na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej, mówi ks. Eugeniusz Burzyk, kaznodzieja i autor wielu książek.

Zdaniem ks. Burzyka, który z biskupem-nominatem współpracuje od 22 lat, to człowiek, na którym można polegać w każdej sytuacji. „Jest chyba jednym z nielicznych ludzi, którzy zawsze dotrzymują terminów, nigdy się nie spóźniają i perfekcyjnie wykonują swoje obowiązki. W ostatnich latach był recenzentem moich książek. Zawsze oddawał mi poprawiony tekst kilka dni przed terminem” – zaznacza.

Ks. Burzyk i ks. Greger przez 5 lat byli wspólnie wikariuszami w Bielsku-Białej na Osiedlu Karpackim. „Do kapłańskich obowiązków podchodził z niezwykłym zaangażowaniem, obdarzając ludzi chrześcijańską radością. Imponował opanowaniem w trudnych sytuacjach; kiedy inni się denerwowali, jego stać było na spokój i życzliwy uśmiech. Nigdy nie słyszałem, by podnosił głos” – mówi duchowny.

Ks. Burzyk podkreśla, że 47-letni biskup ma niezwykłą wiedzę z dziedziny liturgiki: „Często dzwoniłem do niego podczas pisania książki i wtedy bardzo chętnie dzielił się swoją wiedzą. Jednym słowem: to niezwykła kompetencja, ogromna życzliwość i szczery uśmiech”.


 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GREGER

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama