Po spotkaniu przy drzwiach zamkniętych lefebryści z Bractwa św. Piusa X prezentują nieugiętą postawę. Nadal zamierzają gniewać papieża krytyką "modernistycznego Rzymu". Watykan reaguje ze zdziwieniem - pisze w poniedziałek "Die Welt".
Niemiecka gazeta wyjaśnia, że chodzi o dwudniowe spotkanie w Albano koło Rzymu, podczas którego lefebryści dyskutowali na temat ewentualnego pojednania ze Stolicą Apostolską. Na zakończenie wydano tylko krótkie, pięciozdaniowe oświadczenie, zapowiadające udzielenie "w rozsądnym terminie" odpowiedzi na "preambułę doktrynalną", przekazaną im 14 września przez watykańską Kongregację Nauki Wiary.
Przyjęcie tego dokumentu otworzyłoby lefebrystom drogę do pojednania. Zabiegi o powrót schizmatycznego bractwa do Kościoła podejmowane są od początku pontyfikatu Benedykta XVI.
Zdaniem "Die Welt", oświadczenie po spotkaniu w Albano pozwala sądzić, że na "drodze do pełnego powrotu lefebrystów na łono Kościoła jest jeszcze do pokonania trochę przeszkód - o ile porozumienie w ogóle jest do pomyślenia".
Gazeta zwraca uwagę, że pozostają znaczne rozbieżności, dotyczące interpretacji II Soboru Watykańskiego. Dodaje, że zgoda Watykanu na dyskusję nad "sprawdzeniem i teologiczną interpretacją poszczególnych wyrażeń i sformułowań" zawartych w dokumentach Soboru i doktryny, nie wystarcza tradycjonalistom.
Jak okazało się w Albano, obstają oni przy wyraźnych "korektach", mających wykluczyć "choćby cień dwuznaczności i nieporozumień" - powiedział Pierwszy Asystent Rady Generalnej Bractwa św. Piusa X, Niklaus Pfluger. Podkreślił, że w odpowiedzi na "preambułę doktrynalną" lefebryści "nie pójdą na żadne kompromisy".
"Die Welt" pisze, że w Watykanie zareagowano na to ze zdziwieniem. Uważa się tam, że do pomyślenia są co najwyżej zmiany pojedynczych sformułowań "preambuły doktrynalnej". Gazeta odnotowuje, że dokumentu tego nie opublikowali dotąd ani lefebryści, ani Kongregacja Nauki Wiary.
"Die Welt" pisze, że dla lefebrystów część tekstów Soboru jest wyrazem "modernizmu", któremu trzeba się przeciwstawiać w imię "prawdziwej wiary". Watykańska oferta pokoju musiałaby gwarantować Bractwu św. Piusa X swobodę kontynuowania krytyki "modernistycznego Rzymu".
Zdaniem niemieckiej gazety, wątpliwe jest, by przystała na to Kongregacja Nauki Wiary i papież Benedykt XVI.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.