Zamierzają gniewać papieża

Po spotkaniu przy drzwiach zamkniętych lefebryści z Bractwa św. Piusa X prezentują nieugiętą postawę. Nadal zamierzają gniewać papieża krytyką "modernistycznego Rzymu". Watykan reaguje ze zdziwieniem - pisze w poniedziałek "Die Welt".

Niemiecka gazeta wyjaśnia, że chodzi o dwudniowe spotkanie w Albano koło Rzymu, podczas którego lefebryści dyskutowali na temat ewentualnego pojednania ze Stolicą Apostolską. Na zakończenie wydano tylko krótkie, pięciozdaniowe oświadczenie, zapowiadające udzielenie "w rozsądnym terminie" odpowiedzi na "preambułę doktrynalną", przekazaną im 14 września przez watykańską Kongregację Nauki Wiary.

Przyjęcie tego dokumentu otworzyłoby lefebrystom drogę do pojednania. Zabiegi o powrót schizmatycznego bractwa do Kościoła podejmowane są od początku pontyfikatu Benedykta XVI.

Zdaniem "Die Welt", oświadczenie po spotkaniu w Albano pozwala sądzić, że na "drodze do pełnego powrotu lefebrystów na łono Kościoła jest jeszcze do pokonania trochę przeszkód - o ile porozumienie w ogóle jest do pomyślenia".

Gazeta zwraca uwagę, że pozostają znaczne rozbieżności, dotyczące interpretacji II Soboru Watykańskiego. Dodaje, że zgoda Watykanu na dyskusję nad "sprawdzeniem i teologiczną interpretacją poszczególnych wyrażeń i sformułowań" zawartych w dokumentach Soboru i doktryny, nie wystarcza tradycjonalistom.

Jak okazało się w Albano, obstają oni przy wyraźnych "korektach", mających wykluczyć "choćby cień dwuznaczności i nieporozumień" - powiedział Pierwszy Asystent Rady Generalnej Bractwa św. Piusa X, Niklaus Pfluger. Podkreślił, że w odpowiedzi na "preambułę doktrynalną" lefebryści "nie pójdą na żadne kompromisy".

"Die Welt" pisze, że w Watykanie zareagowano na to ze zdziwieniem. Uważa się tam, że do pomyślenia są co najwyżej zmiany pojedynczych sformułowań "preambuły doktrynalnej". Gazeta odnotowuje, że dokumentu tego nie opublikowali dotąd ani lefebryści, ani Kongregacja Nauki Wiary.

"Die Welt" pisze, że dla lefebrystów część tekstów Soboru jest wyrazem "modernizmu", któremu trzeba się przeciwstawiać w imię "prawdziwej wiary". Watykańska oferta pokoju musiałaby gwarantować Bractwu św. Piusa X swobodę kontynuowania krytyki "modernistycznego Rzymu".

Zdaniem niemieckiej gazety, wątpliwe jest, by przystała na to Kongregacja Nauki Wiary i papież Benedykt XVI.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysztof Postek
  10.10.2011 19:19
  I po raz kolejny mamy na wiara.pl skrajnie zmanipulowany tekst, nie pierwszy to już raz (pamiętajmy o sfałszowanym tłumaczeniu homilii Papieża z tego roku).

  Dobrze wiedzieć, że pewne rzeczy na świecie się nie zmieniają.

  Na przyszłość natomiast polecam

  a) wysłuchanie wspomnianego wykładu ks. Niklausa Pflugera (tak tak, jest księdzem, mimo że wiara.pl twierdzi inaczej unikając skrótu "ks."), jest dostępny na internecie

  b) przeczytanie oficjalnych oświadczeń Watykanu i FSSPX

  c) dowiedzenia się, iż preambuła doktrynalna istotnie dopuszcza możliwość jej doprecyzowania w przypadku niejasności (wiem że Sobór Watykański II wprowadził zasadę "im mniej jasnych dokumentów tym lepiej", ale niektórzy ludzie jednak preferują klarowne sytuacje)

  Co do "schizmatyckiego bractwa" polecam natomiast oficjalną wypowiedź watykańskiej komisji Ecclesia Dei http://rorate-caeli.blogspot.com/2011/10/while-we-wait-some-level-setting.html

  Kto szuka, nie błądzi. Kto bezkrytycznie i bez znajomości języków obcych cytuje niemieckie gazety, błądzi.
 • Natka
  11.10.2011 03:35
  Econe w koncu zatryumfuje... Czy nie jest zastanawiajace dlaczego tak bardzo krytykuje sie lefebrystow? W obecnych czasach wszystko co ma wartosc jest wykpiwane, osmieszane albo atakowane...
 • irq
  11.10.2011 09:52
  Faktycznie jest czemu się dziwić, wielka niespodzianka, że lefebryści są nieugięci i uważają się za pępek świata. Dialog z tymi ludźmi to walenie głową w mur - nie ma najmniejszego sensu.
 • Jedrek59
  23.10.2011 19:07
  Do "Natki" !
  Tak sie sklada ze mieszkam obok Econe ...mam od wielu lat duzo kontaktu ( praktycznie od powstania ) z ta sekta .
  Pisze swiadomie "sekta" gdyz uwazam ze nie mozna uzywac innego okreslenia dla tej grupy ludzi okreslajacych sie jako Kosciol Chrzescijanski , ba Katolicki !. Ich zachowanie wobec inaczej myslacych jest agresywne , szydzace i nie majace nic wspolnego z Chrystusem . Mimo ze na poczatku ich powstania osobiscie bylem zafascynowany Kardynalem Lefebrem i jego "nauka" ale dosc szybko doszedlem do wniosku ze to nie ma nic wspolnego z Kosciolem Chrystusa .

  Do dzisiaj slysze wypowiedz Biskupa Felley (nastepcy Lefebr'a)na zapytanie ,po smierci JPII, co sadzi o jego pontyfikacie : JPII ?? NIE ZNAM TAKIEGO !!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7