Duchowni - ci, którzy niosą jedność

Do przyjęcia postawy dialogu i działania na rzecz jedności zachęcał 6 października w Łodzi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył on diecezjalnym obchodom dnia modlitw o uświęcenie kapłanów. Z kolei metropolita łódzki abp Władysław Ziółek apelował do księży i alumnów o podtrzymywanie tradycji parafialnej modlitwy o uświęcenie duchownych w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

"Uczyńmy, co w naszej mocy, aby pierwszy czwartek miesiąca stał się wspólną własnością kapłanów i wiernych. Świętość kapłanów i dzieło nowych powołań zależy w pierwszym rzędzie od Bożej łaski, ale też jest niejako w naszych rękach, zależy bowiem od gorliwości duszpasterzy i wiernych. Tam, gdzie kapłani wraz z wiernymi z wiarą i ufnością modlą się o nowych i świętych kapłanów, tam zawsze będzie wystarczająca liczba godnych sług ołtarza" - powiedział arcybiskup na początku spotkania.

Bp Nitkiewicz w swoim wykładzie mówił o konieczności prowadzenia przez kapłanów dialogu ze światem. Opierał się przede wszystkim na nauczaniu błogosławionego Jana XXIII. Przypomniał, że w dzisiejszym, skłóconym i pełnym wojen świecie, duchowni powinni być tymi, którzy niosą jedność. Niestety, kapłani nie zawsze stoją po stronie jedności. Aby tak było, jak uczy bł. papież, powinni być w stanie nieustannego nawracania się. Do szerzenia jedności potrzebna jest też umiejętność przebaczenia i prowadzenia dialogu - przypomniał biskup sandomierski.

"Jesteśmy dla wszystkich, a społeczeństwo polskie jest zróżnicowane. Coraz częściej mamy do czynienia praktycznie z osobami niewierzącymi. Należy utrzymywać kontakty ze wszystkimi. Ważne jest jednak, żeby w sposobie bycia i używanym słownictwie nie zapominać o tym, kim jesteśmy" - zachęcał księży. "Zamiast wyszukanych argumentów warto jest cytować Pismo Święte, przywołać przykład świętych, odwołać się do nauki Kościoła" - wyliczał mówca.

"Trzeba uznać różne pozytywne aspekty, jakie istnieją w różnych religiach i kulturach, skupiać się na tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli, wierzyć w dialog i przybliżać do siebie odmienne rzeczywistości" - tłumaczył bp Nitkiewicz. "Może powoływanie się na argumenty religijne będzie jakąś drogą do przełomu. Trudno odizolować się od reszty świata. Dialog, dialog i jeszcze raz dialog. Zadaniem biskupa i prezbitera jest wylewanie kojącego balsamu na rany ludzkości" - stwierdził ordynariusz sandomierski.

Dziękując gościowi za wykład i udział w uroczystościach, abp Ziółek podkreślił więzy, łączące archidiecezję łódzką i diecezję sandomierską. Z kolei bp Nitkiewicz zaznaczył, że jednym z owoców jego wizyty w Łodzi będzie wprowadzenie do praktyki w jego Kościele podobnego do łódzkiego dnia modlitw o uświęcenie kapłanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6