Benedykt XVI nawiedził katedrę i spotkał się z mieszkańcami Fryburga. „Z wielką radością pozdrawiam was wszystkich i dziękuję wam za serdeczne przyjęcie" – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając mieszkańców miasta.
„Ojcze Święty czuj się jak u siebie w domu. Serdecznie witamy!“ – powiedział abp Robert Zollitsch. „Po 1600 latach chrześcijaństwa w regionie górnego Renu po raz pierwszy papież odwiedza Fryburg. Dziękujemy waszej Świątobliwości i cieszymy się, że tu jesteś!“ - dodał arcybiskup Fryburga.
Przypomniał, że w 1978 r. kard. Joseph Ratzinger, wówczas arcybiskup Monachium i Fryzyngi, uczestniczył w zjeździe katolików niemieckich - Katholikentagu. Wtedy przed tysiącami młodych ludzi kardynał wraz z bł. Matką Teresą z Kalkuty opowiadali o tym, jak realizują swoje chrześcijańskie życie. Przytoczył słowa jakie wygłosił wtedy kard. Ratzinger: „Nie jesteśmy pozostawieni samym sobie, lecz Bóg idzie z nami. I ze wzajemnością nam ufa, nas prowadzi, wkracza między nas i wskazuje nam drogę przyszłości i daje nam nadzieję“.
Papież podziękował abp. Robertowi Zollitschowi za zaproszenie i słowa powitania. „Proszę o waszą modlitwę, aby te dni były owocne i aby Bóg utwierdzał w nas wiarę, umacniał naszą nadzieję i aby wzrastała nasza miłość. Obyśmy w tych dniach na nowo uświadamiali sobie, jak bardzo Bóg nas kocha i jak bardzo jest On dobry, tak abyśmy złożyli w Jego ręce z pełnym zaufaniem samych siebie i wszystko, co porusza nasze serca i jest ważne dla nas. W Nim mamy zapewnioną przyszłość; to On nadaje sens naszemu życiu i może poprowadzić je do pełni. Niech Pan wam towarzyszy w pokoju i uczyni was głosicielami radości!” – powiedział Benedykt XVI. Słowa papieża przyjęto z aplauzem i skandowano: "Benedetto".
Na placu przed katedrą zgromadziło się kilka tysięcy osób. Obok papieża zasiadł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Powiewały papieskie flagi a nad głowami widać było liczne transparenty. Cały plac gorąco i radośnie witał papieża.
Wcześniej Benedykt XVI nawiedził katedrę. Chwilę modlił się przed Najświętszym Sakramentem i odmówił modlitwę Anioł Pański ze zgromadzonymi w świątyni 800 wiernymi. Wpisał się do Złotej Księgi landu Badenii Wirtembergii oraz miasta Fryburga.
Po powitaniu papież udał się do seminarium duchownego „Collegium Borromeum”, gdzie zje obiad, a po południu spotka się z byłym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem, przedstawicielami Kościoła prawosławnego, seminarzystami w kaplicy seminarium, Centralną Radą Katolików Niemieckich (ZdK). Wieczorem na terenach wystawowych weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą.
Górująca nad miastem katedra NMP należy do najpiękniejszych zabytków Fryburga. Gotycka świątynia była wznoszona od ok. 1200 do 1513. Uznawana jest za arcydzieło budownictwa gotyckiego, z romańskim transeptem i 116 m. wieżą, o której Jacob Burckhardt, słynny dziewiętnastowieczny szwajcarski historyk sztuki powiedział: „Fryburg z pewnością ma najpiękniejszą wieżę na ziemi”. Trójnawowa bazylika ma kilka kaplic z licznymi cennymi rzeźbami. Ołtarz jest dziełem słynnego niemieckiego malarza z przełomu XV i XVI w. Hansa Baldunga.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).