Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego przez biskupa polowego Józefa Guzdka rozpoczęła 26 sierpnia w Warszawie obchody Święta Lotnictwa.
Po Mszy św. delegacja dowództwa Sił Powietrznych i duszpasterze wojskowi złożyli kwiaty w Kaplicy Lotników pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz pod umieszczonym u wejścia do katedry śmigłem - symbolem ofiary polskich lotników.
Na początku liturgii do katedry polowej wkroczył poczet sztandarowy Sił Powietrznych RP i odegrano Mazurek Dąbrowskiego.
W homilii, nawiązując do obchodzonego dziś Święta Matki Bożej Częstochowskiej, bp Guzdek podkreślił, że chrześcijanin powinien uczyć się od Maryi postawy pełnego zawierzenia. Zachęcił do refleksji nad ewangeliczną sceną wesela z Kany Galilejskiej. "Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie. «Wszystko» - to słowo kluczowe, na które chciałbym dziś zwrócić uwagę. «Wszystko», a więc nie podejmujcie polemiki, zawierzcie Chrystusowi" - zaapelował.
Biskup polowy podkreślił, że choć „ważne jest wyszkolenie pilotów, utrzymywanie ich w najwyższej sprawności, troska o statki powietrzne, to żeby zapewnić bezpieczeństwo lotów i skuteczność wykonywania powierzonych zadań, niezbędna jest formacja charakterów i sumień każdego lotnika, każdego żołnierza i pracownika cywilnego”.
Nawiązując do przesłania skierowanego przez dowódcę Sił Powietrznych gen. broni Lecha Majewskiego do lotników z okazji ich święta, mówca podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby prace nad reformą zacząć od naprawy ludzi, ich charakterów i podejścia do pełnionych obowiązków. "Wielkim staje się człowiek, który nie narzeka i nie stawia wymagań drugiemu, ale stawianie wymagań zaczyna od siebie. Kościół jest przestrzenią skłaniającą do refleksji nad sobą samym, nad jakością mojego sumienia, nad prawością charakteru" - powiedział bp Guzdek.
Podkreślił następnie, że na system działania Sił Powietrznych składa się liczne grono pilotów, mechaników, obsługi naziemnej, kontrolerów lotu, meteorologów, personelu latającego i dowódców. "Tylko razem, we współpracy można osiągnąć sukces i bezpieczeństwo. Każdy z nas ma swoje powołanie, zadanie do wypełnienia i ważne, by uczynił wszystko, co do niego należy. Uczyńmy zatem wszystko co w naszej mocy, a Bóg będzie nam błogosławił" – zachęcał.
Na zakończenie biskup polowy zawierzył służbę żołnierzy służących w Siłach Powietrznych opiece Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników.
Mszę św. z ordynariuszem wojskowym koncelebrowało liczne grono kapelanów. Wspólnie modlili się m.in. ks. płk Janusz Radzik - dziekan Sił Powietrznych, ks. płk Marek Karczewski - dziekan wojsk lądowych i ks. płk SG Zbigniew Kępa - dziekan Straży Granicznej. Obecny był ewangelicki ordynariusz wojskowy bp Mirosław Wola i dziekan sił powietrznych prawosławnego ordynariatu wojskowego ks. płk Aleksy Andrejuk.
Liturgię uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, która przed rozpoczęciem Eucharystii wystąpiła z krótkim koncertem. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Sił Powietrznych z gen. broni Lechem Majewskim, szefem BBN Stanisławem Koziejem, przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisławem Wziątkiem i reprezentującym Sztab Generalny WP gen. broni Sławomirem Dygnatowskim.
Po Mszy w Kaplicy Lotników, pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz pod umieszczonym przy wejściu katedry śmigłem - symbolem ofiary polskich lotników złożono kwiaty.
Kolejnym punktem tegorocznych obchodów był uroczysty apel z okazji Święta Lotnictwa pod pomnikiem ku czci lotników polskich poległych w latach 1939-1945. Podczas uroczystości na Polach Mokotowskich odznaczenia wojskowe i państwowe otrzymali zasłużeni lotnicy, żołnierze i kombatanci. Wręczono też 19 przyznanych przez dowódcę Sił Powietrznych statuetek Ikara oraz kordziki honorowe.
Ceremoniał uświetnił przelot zespołów akrobacyjnych „Biało - Czerwone ISKRY" i „Orlik". Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Symfonicznej „Sonata". Po raz pierwszy wciągnięto na maszt flagę Dowódcy Sił Powietrznych. Pod Pomnikiem Lotników poległych w II wojnie światowej delegacje złożyły kwiaty.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.