Msza św. sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego przez biskupa polowego Józefa Guzdka rozpoczęła 26 sierpnia w Warszawie obchody Święta Lotnictwa.
Po Mszy św. delegacja dowództwa Sił Powietrznych i duszpasterze wojskowi złożyli kwiaty w Kaplicy Lotników pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz pod umieszczonym u wejścia do katedry śmigłem - symbolem ofiary polskich lotników.
Na początku liturgii do katedry polowej wkroczył poczet sztandarowy Sił Powietrznych RP i odegrano Mazurek Dąbrowskiego.
W homilii, nawiązując do obchodzonego dziś Święta Matki Bożej Częstochowskiej, bp Guzdek podkreślił, że chrześcijanin powinien uczyć się od Maryi postawy pełnego zawierzenia. Zachęcił do refleksji nad ewangeliczną sceną wesela z Kany Galilejskiej. "Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie. «Wszystko» - to słowo kluczowe, na które chciałbym dziś zwrócić uwagę. «Wszystko», a więc nie podejmujcie polemiki, zawierzcie Chrystusowi" - zaapelował.
Biskup polowy podkreślił, że choć „ważne jest wyszkolenie pilotów, utrzymywanie ich w najwyższej sprawności, troska o statki powietrzne, to żeby zapewnić bezpieczeństwo lotów i skuteczność wykonywania powierzonych zadań, niezbędna jest formacja charakterów i sumień każdego lotnika, każdego żołnierza i pracownika cywilnego”.
Nawiązując do przesłania skierowanego przez dowódcę Sił Powietrznych gen. broni Lecha Majewskiego do lotników z okazji ich święta, mówca podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby prace nad reformą zacząć od naprawy ludzi, ich charakterów i podejścia do pełnionych obowiązków. "Wielkim staje się człowiek, który nie narzeka i nie stawia wymagań drugiemu, ale stawianie wymagań zaczyna od siebie. Kościół jest przestrzenią skłaniającą do refleksji nad sobą samym, nad jakością mojego sumienia, nad prawością charakteru" - powiedział bp Guzdek.
Podkreślił następnie, że na system działania Sił Powietrznych składa się liczne grono pilotów, mechaników, obsługi naziemnej, kontrolerów lotu, meteorologów, personelu latającego i dowódców. "Tylko razem, we współpracy można osiągnąć sukces i bezpieczeństwo. Każdy z nas ma swoje powołanie, zadanie do wypełnienia i ważne, by uczynił wszystko, co do niego należy. Uczyńmy zatem wszystko co w naszej mocy, a Bóg będzie nam błogosławił" – zachęcał.
Na zakończenie biskup polowy zawierzył służbę żołnierzy służących w Siłach Powietrznych opiece Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników.
Mszę św. z ordynariuszem wojskowym koncelebrowało liczne grono kapelanów. Wspólnie modlili się m.in. ks. płk Janusz Radzik - dziekan Sił Powietrznych, ks. płk Marek Karczewski - dziekan wojsk lądowych i ks. płk SG Zbigniew Kępa - dziekan Straży Granicznej. Obecny był ewangelicki ordynariusz wojskowy bp Mirosław Wola i dziekan sił powietrznych prawosławnego ordynariatu wojskowego ks. płk Aleksy Andrejuk.
Liturgię uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, która przed rozpoczęciem Eucharystii wystąpiła z krótkim koncertem. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Sił Powietrznych z gen. broni Lechem Majewskim, szefem BBN Stanisławem Koziejem, przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisławem Wziątkiem i reprezentującym Sztab Generalny WP gen. broni Sławomirem Dygnatowskim.
Po Mszy w Kaplicy Lotników, pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz pod umieszczonym przy wejściu katedry śmigłem - symbolem ofiary polskich lotników złożono kwiaty.
Kolejnym punktem tegorocznych obchodów był uroczysty apel z okazji Święta Lotnictwa pod pomnikiem ku czci lotników polskich poległych w latach 1939-1945. Podczas uroczystości na Polach Mokotowskich odznaczenia wojskowe i państwowe otrzymali zasłużeni lotnicy, żołnierze i kombatanci. Wręczono też 19 przyznanych przez dowódcę Sił Powietrznych statuetek Ikara oraz kordziki honorowe.
Ceremoniał uświetnił przelot zespołów akrobacyjnych „Biało - Czerwone ISKRY" i „Orlik". Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Symfonicznej „Sonata". Po raz pierwszy wciągnięto na maszt flagę Dowódcy Sił Powietrznych. Pod Pomnikiem Lotników poległych w II wojnie światowej delegacje złożyły kwiaty.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.