Rękopis dzieła św. Faustyny Kowalskiej będzie można obejrzeć 15 sierpnia od godziny 11 do 18.
Oryginał „Dzienniczka” wystawiony będzie na widok publiczny w ramach czwartej już edycji Nocy Cracovia Sacra. W jej trakcie swoje skarby pokaże 11 bazylik Krakowa, w tym także bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Będzie to wydarzenie bez precedensu. Dotąd rękopis nie był publicznie pokazywany. - Nie widziały go nawet siostry przez kilkadziesiąt lat mieszkające w klasztorze w Łagiewnikach - mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. I dodaje: – "Dzienniczek" jest też relikwią, największym skarbem pozostawionym przez św. Faustynę.
Sierpniowa ekspozycja będzie gratką także dla badaczy literatury, ponieważ „Dzienniczek” Kowalskiej jest najczęściej tłumaczoną na języki obce polską książką. Choć jego język zdaje się niezdarny, to spisane przez prostą zakonnicę objawienia i przeżycia są perłą literatury mistycznej. Składa się na nią 6 zeszytów, zapisanych w latach 1905 – 1938. Oprócz błędów ortograficznych na 477 kartkach rękopisu "Dzienniczka" nie ma żadnych skreśleń czy poprawek. - Rękopis jest w bardzo dobrym stanie, nie jest uszkodzony. Brakuje w nim tylko jednej strony, która została wyrwana przez niewiadomego sprawcę, co zostało zaznaczone w wydaniu książkowym – mówi s. Siepak.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.