Motocykle pod krzyżem

Ponad 300 motocyklistów z całej Polski, podczas dzisiejszego Święta Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia wzięło w pielgrzymce do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Uczestnicząc w Eucharystii dziękowali i zawierzali Bogu swoją wspólnotę i podróżowanie na motocyklach.

Mszy św. w świętokrzyskim kościele w intencji motocyklistów przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, który na wstępie podziękował przybyłym miłośnikom jednośladów za to, że na drodze ich wędrowania znajduje się także Święty Krzyż. - Pragnę, abyście mieli radość podróżowania z Bogiem. Niech ta góra będzie waszym spotkaniem z Nim” – podkreślił opat świętokrzyski.

Homilię wygłosił opiekun duchowy pasjonatów motocykli i organizator pielgrzymki do świętokrzyskiego sanktuarium - ks. Krzysztof Kulpa z parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim,

W wygłoszonym kazaniu kaznodzieja podkreślił, że motocyklowi pasjonaci ciągle gdzieś wędrują i podróżują, ale nie zapominają o Chrystusie. - Dzisiaj podjęliśmy ten trud pielgrzymki na swych maszynach. Jezus wprowadził nas na świętą górę i chce mówić do nas. Często budujemy sobie góry tego świata: góra władzy, góra pieniądza, a tymczasem musimy słuchać Boga – mówił ks. Kulpa

- Dziękujmy Mu za naszą wspólną pasję, a przede wszystkim za dar naszej wspólnoty, którą tworzymy. Chcemy powiedzieć: Panie dobrze, że tu jesteśmy! Niech on nam błogosławi! Bogu niech będą dzięki, że kolejny raz gromadzimy się na Świętym Krzyżu. Niech on będzie jedynym przewodnikiem na naszych drogach – zaakcentował kapelan motocyklistów.

Na zakończenie kazania ks. Kulpa podkreślił to, że Klub Motocyklowy GREMIUM stara się żyć chrześcijańskimi wartościami i, że potrzebna jest w nim również opieka duchowa, aby budować wspólnotę i jedność z Bogiem i bliźnim.

Dzisiejsza pielgrzymka na Święty Krzyż jest stałym punktem programu Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który odbywa się od piątku w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Stowarzyszenie fanów pojazdów jednośladowych w Ostrowcu Świętokrzyskim liczy ok. 20 członków i istnieje od 7 lat. W Polsce zrzeszonych jest ich ok. 300. Zdaniem jednego z członków klubu, Tomasza Chudzika, aby należeć do klubu, wystarczy chcieć i być pełnoletnim.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6