We Francji wzrasta poziom praktyk religijnych wśród muzułmanów – wynika z opublikowanych dziś danych francuskiego ośrodka badania opinii społecznej (IFOP).
Z badania przeprowadzonego na zlecenie katolickiego dziennika „La Croix” wynika, że w roku 2011 ponad 70% osób deklarujących się jako muzułmanie i mieszkających we Francji zamierza pościć w okresie ramadanu (post od świtu do zmierzchu przez cały miesiąc). Taki odsetek jest aż o 10 punktów procentowych wyższy niż w roku 1989, gdy przeprowadzono pierwsze tego typu badanie. Według deklaracji co piątek do meczetu uczęszcza 25% francuskich muzułmanów, co oznacza również znaczny wzrost względem roku 1989 (wtedy odsetek ten wynosił 16%). We Francji wzrósł również odsetek muzułmanów deklarujących się jako wierzący i praktykujący. Obecnie wynosi 41%, w odróżnieniu do 31% tych, którzy nie deklarują religijnych praktyk.
Szacuje się, że w Francji mieszka obecnie od 2 do 4 milionów muzułmanów, co stanowi koło 6% wszystkich Francuzów. Dysponują oni ponad 2 tys. meczetami rozsianymi po całym kraju. Populacja muzułmańska jest stosunkowo młoda. 62% stanowią osoby poniżej 35 roku życia (w odróżnieniu od całej populacji, w której ta kategoria wiekowa stanowi jedynie 29%).
Prezentowane dane przez IFOP pochodzą z badań reprezentacyjnych. We Francji zabronione jest zadawanie pytań o wyznanie w badaniach statystyki publicznej.
Dla porównania odsetek katolików deklarujących się jako praktykujący wynosi 16%. Natomiast procent osób uczęszczających na niedzielą Eucharystię jest znacznie niższy i wynosi około 5%.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.