Jubileusz czy odpust w parafii to dobra okazja do otwarcia się na ludzi, których nieczęsto widzimy w kościele. To forma nowej ewangelizacji w praktyce, którą podejmuje wiele parafii.
Po Mszy i procesji trzeba spotkać się z ludźmi, stworzyć dobrą okazję do rozmowy i zabawy, zaproponować im przeżycie dobrego dnia w parafii – podkreślają duszpasterze.
Dobry dzień
12 czerwca cały dzień dla swych parafian zorganizowała płocka Fara. Były to obchody 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Płocku oraz dziękczynienie za jego beatyfikację. Wierni mogli uczcić relikwie błogosławionego. Po Mszy św. na wszystkich czekało wiele atrakcji – gra harcerska, wystawy fotografii i medali z pielgrzymek papieża do Polski. Towarzyszyły temu wydarzeniu godne pochwały akcje, wśród nich zbiórka krwi. W ogrodzie przy plebanii odbył się piknik, a wieczorem – koncert ku czci Jana Pawła II w wykonaniu chóru Minstrel oraz pokaz filmu z papieskiej pielgrzymki do Płocka. Powołano do istnienia Parafialny Fundusz Stypendialny im. bł. Jana Pawła II. Ma on wspierać zdolną, niezamożną młodzież w parafii. Podobna forma wspierania młodych talentów pod patronatem papieża od kilku lat rozwija się w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
19 czerwca w mławskim kościele Trójcy Świętej i w parku miejskim odbyło się święto parafialne. Zorganizowały je parafia, urząd miasta, dom kultury i szkoły z terenu parafii. Były występy muzyczne, ciekawe prezentacje i zabawy dla dzieci. Wszystko po to, aby zintegrować różne pokolenia i zainteresowania ludzi – podkreślają organizatorzy. – Chcemy łączyć przeżycia duchowe z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, pokazujemy, że nasza parafia jest otwarta i czeka na każdego – podkreśla ks. Janusz Wiśniewski, proboszcz parafii w podpłockim Rogozinie, która przeżywa 5-lecie istnienia.
Katecheza o Kościele
– Różne budynki były wznoszone i z biegiem lat upadały. Były dwory, były pałace, były zabytki. Nie ma po nich dziś śladu. Kościół wasz przetrwał. Zapytajmy – dlaczego? Przetrwał dzięki wierze mieszkańców, którym potrzebny jest dom Boży. Świątynię budują i ozdabiają ludzie wierzący. Ofiarują z serca dla Boga. Często składają wdowi grosz. Dają ci, którzy chcą, dają ze swego niedostatku, a nie ci, którzy mają wiele. (…) Szanujcie swój kościół parafialny. Cieszcie się nim. I pamiętajcie również, że ten kościół wzywa wszystkich na świętowanie, na świętowanie niedzieli – apelował do parafian Uniecka bp Piotr Libera w czasie uroczystości 140. rocznicy zbudowania i 125. rocznicy konsekracji zabytkowej, drewnianej świątyni. Jest ona bogata w historię, tradycję i symbole, które przy okazji jubileuszu postanowił wydobyć i dosłownie włożyć w ręce swym parafianom ks. Wojciech Iwanowski.
W czasie kolędy rozdawano obrazki z malowidłem przedstawiającym Świętą Rodzinę, znajdującym się na suficie prezbiterium kościoła. Teraz, z okazji uroczystości jubileuszowych, w każdej rodzinie parafii znalazła się kopia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z głównego ołtarza. Rozprowadzono też 4 tysiące medalików. Obrazy i medaliki poświęcił w czasie Mszy św. 12 czerwca bp Libera. – W ten sposób znaki wiary z naszego kościoła stały się katechezą dla rodzin całej parafii – podkreśla proboszcz.
Weź do ręki znak
Róża, lilia, chleb – to niektóre z atrybutów trzymanych przez świętych. Tak przynajmniej są przedstawiani na obrazach czy rzeźbach. Od kilku lat w czasie odpustu św. Antoniego w Ratowie są święcone lilie i chlebki, które następnie wierni zabierają do domów. – Św. Antoni jest dla was bardzo łaskawy i przychodzi z pomocą tym wszystkim, którzy się modlą przez jego pośrednictwo i jego wstawiennictwa wzywają. (…) Odnówmy zatem z nim naszą przyjaźń! – apelował do uczestników Sumy odpustowej 13 czerwca bp Piotr Libera.
W Rogozinie z kolei wręczają różę św. s. Faustyny. Tak się dzieje od 3 lat: proboszcz i rada parafialna honorują w ten sposób osoby najbardziej zasłużone dla parafii. – Nasza patronka była też ogrodniczką. Stąd zrodził się pomysł, aby osoby znane i cenione w naszej wspólnocie w taki sposób wyróżnić – mówi ks. Janusz Wiśniewski. Tak też stało się w tym roku, 18 czerwca, w czasie obchodów Dni Rogozina i 5. rocznicy powstania parafii pw. św. Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).