Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził w piątek kończącą się odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu. Przypomniał, że jej pożar w 2019 roku był "wstrząsem" i zapewnił, że tak samo silnym uderzeniem, tym razem - nadziei, będzie otwarcie świątyni w grudniu br.
Francuski przywódca podziękował wszystkim pracującym przy odbudowie. W głównej nawie świątyni spotkał się ze specjalistami, rzemieślnikami i robotnikami, którzy uczestniczyli w trwających pięć lat pracach.
Wcześniej kierujący renowacją specjaliści oprowadzili Emmanuela Macrona po Notre Dame. Mówili nie tylko o odbudowie, ale też o niespodziewanych odkryciach i przywracaniu architekturze i wystrojowi świątyni pierwotnego blasku. Przez pięć lat poszczególne elementy pieczołowicie naprawiano bądź zastępowano nowymi, z użyciem tradycyjnych metod i materiałów.
Na kadrach telewizyjnych z transmitowanej na żywo wizyty ukazały się jasne, niemal białe sklepienia i kolumny. Wrażenie potęgowało światło wpadające przez witraże w słoneczny w Paryżu dzień. Macron zatrzymał się m.in. przy barokowej rzeźbie Nicolasa Coustou przedstawiającej zdjęcie Chrystusa z krzyża. Prezydent obejrzał także organy - największe we Francji, składające się z 8 tysięcy piszczałek. Zabrzmią one dopiero 7 grudnia, podczas oficjalnego otwarcia Notre Dame.
Przed katedrą zgromadziło się około 1300 osób z około 2000, które pracowały przy odbudowie od 2019 roku. Koszt prac wyniósł około 700 mln euro, a udało się je sfinansować dzięki ofiarodawcom z całego świata.
Ponowne otwarcie Notre Dame nastąpi 7 i 8 grudnia. Uroczystość 7 grudnia będzie miała charakter polityczny; zaproszeni na nią zostali przedstawiciele państw, które wsparły finansowo odbudowę. 8 grudnia o godz. 10.30 odbędzie się w Notre Dame pierwsza Msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha, w obecności ponad 150 biskupów z Francji i z innych krajów, a także kapłanów i wiernych reprezentujących parafie Archidiecezji Paryża.
Tego dnia świątynia znów będzie dostępna dla wszystkich i przez pierwszy tydzień - do 14 grudnia - będzie otwarta do godz. 22. Do wejścia będą uprawniać darmowe bilety, które będzie można rezerwować w dniu wizyty bądź dzień albo dwa przed nią. Katedra będzie mogła pomieścić od 1900 do 3000 osób.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
A jednocześnie niech to będzie czas podążania ku radości Betlejem.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził kończącą się odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu.