W Wielkiej Brytanii nie ustają apele o powstrzymanie działań na rzecz legalizacji wspomaganego samobójstwa. W nagraniu video kardynał Vincent Nichols wzywa cały Kościół na Wyspach do szczególnego szturmu modlitewnego 13 listopada.
Tego dnia, o godz. 17.30 czasu lokalnego wszyscy biskupi Anglii i Walii będą przed Najświętszym Sakramentem błagać Boga o powstrzymanie działań, prowadzących – w końcowym efekcie – nawet do nakazu uśmiercania osób starszych i schorowanych. Wierni proszeni są o duchową solidarność, aby stworzyć potężny moment modlitwy w obronie ludzkiej godności. W piątek 29 listopada Izba Gmin wysłucha drugiego czytania projektu ustawy, złożonego przez posłankę Partii Pracy Kim Leadbeater.
– Wzywamy katolików do działania, aby nie dopuścić do uchwalenia tego prawa – apeluje kard. Nichols, prosząc o pilną modlitwę – Módlmy się żarliwie, aby umysły i serca otworzyły się na prawdę o wartości, znaczeniu i pięknie każdej osoby. Abyśmy nie podjęli kroku, który promuje tzw. „prawo do śmierci” – mówi abp. Westminsteru, szczególny nacisk kładąc na prawdopodobieństwo przeniesienia tzw. „prawa do śmierci” na obowiązek śmierci. Jak zauważa: proponowana ustawa może być narzędziem wywierania presji na lekarzy i personel medyczny, aby pomagali odbierać życie, zamiast o nie dbać, chronić je i leczyć.
„Proszę, dołączcie do nas w tej modlitwie: w środę wieczorem, w świętej godzinie. W swojej parafii, albo w domu. A kiedy będziecie się modlić, pamiętajcie o tych, którzy opiekują się i towarzyszą ludziom, doświadczającym swoich ostatnich dni i godzin życia, szczególnie o wszystkich, którzy pracują w opiece paliatywnej, o pielęgniarkach, lekarzach, osobach, które odwiedzają ich w domach. Należy im się wsparcie! Tego potrzebujemy w tym kraju, a nie ustawy, która czyni nas bezbronnymi i narażonymi na presję i niewłaściwe zakończenie życia” – mówi w nagraniu video opublikowanym w serwisie You Tube lider Kościoła Katolickiego w Anglii i Walii.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.