Papieski specjalny wysłannik ds. pokoju w Ukrainie, kardynał Matteo Zuppi oczekiwany jest w poniedziałek w Moskwie. Poinformował o tym włoski dziennik „La Repubblica”. Jest to druga wizyta przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch w stolicy Rosji. Nie wiadomo, z kim kard. Zuppi przeprowadzi rozmowy.
Arcybiskup Bolonii po raz pierwszy udał się do Moskwy w czerwcu 2023 r. w ramach swojej misji pokojowej. Rozmawiał wówczas z rosyjskim patriarchą prawosławnym Cyrylem I, doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem (dwukrotnie), z komisarzem ds. praw dziecka Marią Lwową-Biełową. Spotkania z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem lub innym członkiem rządu nie doszły do skutku. Kilka miesięcy później Ławrow oświadczył, że Rosja jest gotowa do dalszych rozmów ze specjalnym wysłannikiem papieża w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.
Mediacja ws. wymiany jeńców
W maju ubiegłego roku papież Franciszek powierzył misję włoskiemu kardynałowi. Kard. Zuppi odwiedził następnie Kijów, Waszyngton, Moskwę i Pekin w celu przeprowadzenia rozmów. Jego mediacja koncentruje się głównie na aspektach humanitarnych - takich jak wymiana jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą oraz deportowanych ukraińskich dzieci, a także "poszukiwania dróg, które mogą prowadzić do sprawiedliwego pokoju”.
W miniony piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy w Watykanie. Poinformował wówczas, że rozmawiano o repatriacji ukraińskich żołnierzy i cywilów z rosyjskiej niewoli. Rozmawiano również o dziennikarzach przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Prezydent przekazał Watykanowi odpowiednią listę nazwisk.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.