Podczas międzyreligijnego spotkania z młodzieżą – ostatniego punktu papieskiej pielgrzymki – Ojciec Święty zachęcał młodych ludzi do dialogu, konstruktywnej krytyki i braterstwa osób różnych religii. Wcześniej, podczas spotkania z osobami starszymi i schorowanymi, papież poprosił ich o modlitwę w intencji Kościoła i ludzkości, przypominając, że mają oni szczególe powołanie do modlitwy wstawienniczej.
„Bóg jest szczęśliwy, słysząc wasze modlitwy” – mówił Ojciec Święty do seniorów i osób chorych, których odwiedził w Domu św. Teresy w ostatnim dniu wizyty apostolskiej w państwach Azji i Oceanii. Podczas serdecznego spotkania na dziedzińcu i w domowej kaplicy, Papież pobłogosławił grupę 60 podopiecznych oraz pracowników domu i zwrócił uwagę na szczególne powołanie osób starszych i chorych do modlitwy w intencjach Kościoła i całej ludzkości. Modlitwy, która, jak zauważył, „jest bardzo ważna dla Boga”. Udzielił też zebranym błogosławieństwa, zapewniając, że wraz z nim Pan Bóg udziela im także swego przebaczenia. To ostatnie zapewnienie było niejako odpowiedzią na wątpliwości, z jakimi często zmagają się osoby starsze, dokonujące rachunku sumienia ze swojego życia.
Dom św. Teresy został założony przez Małe Siostry Ubogich w 1935 r., a więc na 30 lat przed uzyskaniem przed Singapur niepodległości, a obecnie zarządzany jest przez organizację non-profit Catholic Welfare Services i gości ok. 185 podopiecznych, których średnia wieku, to ok. 80-90 lat i wśród których znajduje się m.in. emerytowany arcybiskup Singapuru Nicholas Chia Yeo Joo i niektórzy spośród najstarszych żyjących duchownych lokalnego Kościoła. „To dla nas zaszczyt i przywilej, że Papież spotka się z chorymi” – mówił watykańskim mediom dyrektor domu Victor Seng w przededniu papieskiej wizyty, podkreślając, że w ciągu najbliższych lat ok. 60 – 70 proc. singapurskiego społeczeństwa będą stanowiły osoby po 60. roku życia.
🙏 #PapieżFranciszek do osób starszych i chorych: wasze modlitwy są bardzo ważne dla Boga.
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 13 września 2024
🇻🇦🇸🇬 W ostatnim dniu #PodróżApostolska, Franciszek spotkał się z podopiecznymi Domu św. Teresy, przeznaczonego dla osób starszych i schorowanych
ℹ️ https://t.co/8Gpiz9kZSb@EpiskopatNews pic.twitter.com/NHInZGQY0B
W najbliższym czasie położony na peryferiach Dom św. Teresy zostanie przeniesiony pod inny adres, jako część Miasteczka Św. Teresy. W jego obecnej lokalizacji powstanie „Katolicki Hub” archidiecezji Singapuru, zrzeszający różne instytucje lokalnego Kościoła. Tablicę tego nowego centrum poświęcił dziś podczas wizyty Ojciec Święty.
Ostatnim punktem papieskiej pielgrzymki było spotkanie z młodzieżą Singapuru.
W spontanicznym dialogu, którym zastąpił przygotowane wcześniej przemówienie, Papież Franciszek nawiązał do trzech wyzwań, które w krótkich świadectwach przedstawili mu młodzi ludzie, reprezentujący różne religie: zjawiska „salonowych krytyków”, ryzyka wychodzenia ze „strefy komfortu” oraz wątpliwości, jakie budzi rozwój nowych technologii.
Papież pochwalił odwagę młodych ludzi w poszukiwaniu prawdy i przypomniał, że muszą prowadzić oni konstruktywną krytykę, która otwiera nowe perspektywy. „Czy jesteś krytyczny? Czy masz odwagę krytykować, ale też odwagę do bycia krytykowanym przez innych?” – pytał. Przypominał, że dialog młodych ludzi powinien polegać na wzajemnej krytyce, a także, że muszą oni mieć odwagę do wychodzenia ze swych stref komfortu, aby uniknąć „otyłości” w jaką popada umysł osoby, wybierającej jedynie wygodne życie.
„Ryzykujcie, wychodźcie! Nie bójcie się” – zachęcał Ojciec Święty, wielokrotnie przeplatając swoje refleksje z pytaniami, zadawanymi młodym ludziom. Jedno z nich dotyczyło tego, czy lepiej jest popełniać błędy, idąc naprzód, czy stać w miejscu, unikając wszelkich pomyłek. „Młody człowiek, który nie podejmuje ryzyka, który boi się pomyłki, jest starcem!” – przestrzegał Papież.
📣 Nie bójcie się konstruktywnej krytyki - podczas międzyreligijnego spotkania z młodzieżą – ostatniego punktu #PodróżApostolska – #PapieżFranciszek zachęcał młodych ludzi do dialogu i braterstwa osób różnych religii.
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 13 września 2024
ℹ️ https://t.co/EZek6NaKAt@EpiskopatNews pic.twitter.com/VH0jKfQpFe
Franciszek docenił także zdolność młodego pokolenia do prowadzenia dialogu międzyreligijnego i zaznaczył, że on także wymaga odwagi. Przypomniał, że nie powinien on polegać na prowadzeniu sporów nt. wyższości poszczególnych religii ponad innymi, ale, że religie są drogami dojścia do Boga, który jest Jedyny i dla wszystkich.
Na zakończenie Ojciec Święty raz jeszcze zaapelował do młodych ludzi o odwagę i tworzenie przestrzeni do dialogu, który – prowadzony w młodości – zaowocuje w umiejętnością rozmawiania w życiu dorosłym, m.in. w kontekście spraw społecznych czy polityki. Przestrzegał też przed rezygnowaniem dialogu, przypominając, że jest to „pierwsze, co robi każda dyktatura”.
Na zakończenie Ojciec Święty zaprosił młodych ludzi do cichej modlitwy za siebie nawzajem. Poprosił też, by nie zapominali o modlitwie za niego.
Około 600 młodych ludzi, reprezentujących różne szkoły i instytucje wyznaniowe wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu pod hasłem „Razem w jedności i nadziei”. Na zakończenie papieskiej wizyty wspólnie wyrecytowali zobowiązanie do bycia „latarnią jedności i nadziei poprzez promowanie współpracy i przyjaźni, które pielęgnują harmonijne współistnienie ludzi o różnych przekonaniach”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.