Trwa „Ewangelizacji w Beskidach”. Hasło tegorocznych spotkań na ośmiu beskidzkich szczytach to „Spotkany w modlitwie”.
„Uwielbienie to modlitwa, w której uznajemy Boga jako Pana wszystkiego – mojego życia, historii, codzienności" – podkreślił ks. Adam Wandzel, który 13 lipca br. wygłosił słowo do zgromadzonych na Hali Boraczej uczestników „Ewangelizacji w Beskidach”. Hasło tegorocznych spotkań na ośmiu beskidzkich szczytach to „Spotkany w modlitwie”.
Jak zaznaczył duchowny, łatwiej jest uwielbiać Pana, gdy jest dobrze, ale uwielbienie dotyczy także trudnych chwil. „Uwielbienie jest potężną modlitwą, która wypełnia przestrzeń mojej duchowości. Zapraszam Pana Boga do każdej sytuacji, Pana czasu, miejsca, osób” – wyjaśnił wikariusz z Bestwiny.
We Mszy św. uczestniczyło ponad kilkaset osób. Za oprawę liturgiczną i przygotowanie spotkania odpowiedzialna była wspólnota „Emaus” z Bestwiny.
W ramach przedsięwzięcia wakacyjnego zaplanowano jeszcze następujące wędrówki: 20 lipca – Soszów Wielki (885 m n.p.m.) – „Góra dziękczynienia”, 27 lipca – Kozia Górka (680 m n.p.m.) – „Przeprośna Górka”, 3 sierpnia – Kotarz (985 m n.p.m.) – „Góra wstawiennicza”, 10 sierpnia – Góra Żar (761 m n.p.m.) – „Góra medytacji”, 17 sierpnia – Potrójna (884 m n.p.m.) – „Góra kontemplacji”, 24 sierpnia – Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) – „Góra Eucharystii”.
Podobnie jak w poprzednich latach, na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszają małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by w samo południe na górze uczestniczyć w Eucharystii. Jest to kulminacyjny moment cotygodniowej wyprawy ewangelizacyjnej. „Ewangelizacja w Beskidach” to największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej.
Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.