Ks. Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Decyzję podjął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda na wniosek bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.
W odpowiedzi na pytania dotyczące dotychczasowego dyrektora Caritasu Polska ks. Marcina Iżyckiego rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wydał w środę oświadczenie przekazane PAP.
Poinformował w nim, że "ks. Marcin Iżycki został zawieszony przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w pełnieniu funkcji dyrektora Caritasu Polska". Wyjaśnił, że "wnioskował o to biskup diecezji warszawsko-praskiej, do której ks. Iżycki jest inkardynowany".
Rzecznik KEP podkreślił, że "sprawa ta nie jest związana z działalnością Caritasu Polska, która działa w sposób nieprzerwany".
Ks. Marcin Iżycki dyrektorem Caritasu Polska jest od 2017 r. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski 6 czerwca 2017 r.
Ksiądz Iżycki święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. Studiował na PWT w Warszawie, na UKSW oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2006-2008 organizował Dzieło Pomocy "Ad Gentes", którego był pierwszym dyrektorem. W latach 2004-2013 wykładał misjologię w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. W latach 2007-2008 był konsultorem komisji misyjnej KEP.
W latach 2007-2017 sprawował funkcję dziekana Służby Celnej w Ministerstwie Finansów oraz kapelana Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i Białej Podlaskiej. Ma stopień młodszego inspektora celnego. W 2016 r. został odznaczony brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2017 r. medalem "Milito Pro Christo".
W latach 2010-2017 był delegatem abp. Henryka Hosera ds. misji, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych i dyrektorem Wydziału Misyjnego w kurii biskupiej, a w latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Prezydent RP Andrzej Duda 11 września 2017 r. powołał ks. dr. Marcina Iżyckiego w skład Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).