Na krótko przed rozpoczęciem wiosennej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Niemiec, Watykan ponownie wyraził zaniepokojenie reformatorskimi poczynaniami Kościoła katolickiego w tym kraju.
Treść listu podała niemiecka agencja katolicka KNA. Poinformowała ona ponadto, że na wniosek Watykanu biskupi zrezygnowali z głosowania w sprawie komisji synodalnej.
W liście do niemieckich biskupów przedstawiciele Kurii Rzymskiej zaapelowali o odwołanie zaplanowanego głosowania w sprawie komisji synodalnej. W liście datowanym na 16 lutego czołowi kardynałowie kurialni odnoszą się do planowanych rozmów między przedstawicielami Watykanu a niemieckimi biskupami. Data kolejnej rundy rozmów nie jest jeszcze znana. „Jeśli statut Komisji Synodalnej zostanie przyjęty przed tym spotkaniem, powstaje pytanie o cel tego spotkania, a także, bardziej ogólnie, o sens trwającego procesu dialogu” – podaje KNA, cytując watykański list. Według agencji został on podpisany przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Manuela Fernandeza oraz prefekta Dykasterii ds. Biskupów kard. Roberta Prevosta. List został „przedstawiony Papieżowi i przez niego zatwierdzony”.
Wiosenna sesja episkopatu Niemiec rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do czwartku. Miano na niej głosować nad statutem komisji synodalnej. Punkt ten został jednak usunięty z porządku obrad, co potwierdził agencji KNA rzecznik episkopatu Matthias Kopp. Watykan już kilkakrotnie oświadczał w ostatnich latach, że Kościół w Niemczech nie jest upoważniony do ustanowienia wspólnego organu zarządzającego złożonego z osób świeckich i duchownych. Zostało to jednak przewidziane w procesie reformy drogi synodalnej, który Konferencja Episkopatu i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) rozpoczęły wspólnie w 2019 r. Zaniepokojenie niemieckim procesem reform wyraził również Papież Franciszek.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.