Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE pozytywnie oceniła przyjęcie przez Parlament i Komisję Europejską tzw. Rejestru służącego przejrzystości.
Nowy dokument – przegłosowany 11 maja w Strasburgu – wejdzie w życie w czerwcu i dotyczy rejestru lobbystów i instytucji, które chcą działać na płaszczyźnie europejskiej. Wpisanie się do niego nie jest obowiązkowe, a Kościoły i wspólnoty religijne nie są objęte rejestrem. (Powinny się jednak zarejestrować ich biura przedstawicielskie lub prawne organy, biura i sieci utworzone w celu ich reprezentowania w kontaktach z instytucjami UE, a także ich stowarzyszenia). COMECE wyraziła nadzieję, że Rejestr sprawi, iż prace legislacyjne oraz procesy decyzyjne staną się w Unii bardziej przejrzyste. Komisja przypomniała zarazem, że dla Kościoła katolickiego przejrzystość jest jednym z zasadniczych elementów budowania demokratycznego społeczeństwa.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego nazwał Rejestr służący przejrzystości ważnym krokiem w walce o uczciwą i odpowiedzialną politykę decyzyjną Unii. Jerzy Buzek podkreślił, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by mieć pewność, iż żadne osoby czy organizacje nie wpływają na unijne decyzje za pomocą niedozwolonych środków.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).