W nocy z 9 na 10 maja niezidentyfikowani sprawcy włamali się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie k. Warszawy (diecezja warszawsko-praska) oraz dokonali profanacji Najświętszego Sakramentu i kradzieży naczyń liturgicznych z tabernakulum.
Poinformował o tym w specjalnym liście do kapłanów diecezji jej ordynariusz abp Henryk Hoser.
Bp Kazimierz Romaniuk odprawił dziś w Halinowie nabożeństwo pokutne za profanację Najświętszego Sakramentu.
„Policja podjęła działania zmierzające do schwytania sprawców tego karygodnego przestępstwa. Fakt profanacji tym bardziej boli, że miał miejsce w przeddzień zaplanowanej kanonicznej wizytacji parafii” – napisał w liście abp Hoser.
Dalej przypomniał, że przestępstwa popełniane w świątyni są „wyrazem lekceważenia i pogardy dla Kościoła albo stanowią pogwałcenie godności człowieka i społeczeństwa”, natomiast „naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są przejawem upodlenia ich sprawców”.
Zdaniem abp. Hosera „wydarzenie tego typu winno poruszyć całą wspólnotę Kościoła Warszawsko-Praskiego i zmobilizować ją do obrony czci Eucharystii”. Zarządził on, aby 16 maja w uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, w każdej parafii podczas głównej Mszy św., po modlitwie po Komunii odśpiewano suplikacje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, oraz by suplikacje dołączono do odprawianych nabożeństw majowych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.