Wkrótce w przestrzeń kosmiczną trafi nanosatelita "Strażnik nadziei" (Spei Satelles). Niewielkie urządzenie zaniesie w bezmierny kosmos książkę, która wspomina modlitwę papieską na opustoszałym Placu św. Piotra w czasie pandemii.
Dzieło nosi tytuł „Czemu się lękacie? Wciąż jeszcze nie wierzycie?”. Zostało napisane przez ks. Lucia Ruiza, sekretarza Dykasterii ds. Komunikacji. Jak tłumaczy autor, zainspirowało go przesłanie, jakie papież Franciszek dał cierpiącej ludzkości przed trzema laty.
Od ponad dwóch lat pracujemy nad tą inicjatywą. Naszym celem jest, aby przenieść nadzieję poza granice tego, co dobrze znamy, i móc mówić o nadziei oraz rozbudzić nadzieję pośród ludzkości. Chcemy otworzyć drzwi, zaczynając od tego, co papież Franciszek dał nam tego wieczoru, czyli od wiary i zaufania Jezusowi.
Nanosatelita zostanie wystrzelony w kosmos z Kalifornii 10 czerwca. Wcześniej pobłogosławi go Papież. Inicjatywa stała się możliwa dzięki współpracy m.in. z Politechniką Turyńską oraz Włoską Agencją Kosmiczną. Przewodniczący tej ostatniej, Giorgio Saccoccia, wskazuje, że spojrzenie na Ziemię z orbity może nas wiele nauczyć. Jak podkreśla, patrząc z perspektywy Kosmosu, nie widzimy żadnych granic na Ziemi:
Technologia jest obecnie częścią codziennego życia, każdej chwili w ciągu dnia, dlaczego więc nie miałaby być również wykorzystywana w służbie wiary, tego co w nas najbardziej duchowe? W sektorze kosmicznym jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie widzimy żadnych granic, gdy patrzymy na Ziemię z jej orbity. Granice tworzymy my, istoty ludzkie. Tworzymy je i chronimy je słusznie, ale bronimy ich czasami w sposób szalony. Kto wie, może spojrzenie z perspektywy nieba pomaga zrozumieć, że ziemia jest wyjątkowa i należy do wszystkich.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.