Jesteśmy wdzięczni za nauczanie Waszej Świątobliwości, które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość – napisali biskupi obecni na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w liście do papieża Franciszka z okazji 10. rocznicy pontyfikatu.
W poniedziałek w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe obrady 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia przypadła również 10 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Z tej okazji biskupi wzięli udział w mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej.
"W jedności z całym ludem Bożym, który żyje na polskiej ziemi, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za 10 lat posługiwania Waszej świątobliwości dla dobra Kościoła powszechnego, jako jego najwyższy pasterz" - czytamy w liście opublikowanym na stronie internetowej Episkopatu.
Biskupi podziękowali papieżowi za nauczanie, „które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość". "Zachęca nas ono do budowania wspólnoty Kościoła Chrystusowego otwartej, przygarniającej, pełnej współczucia i miłosierdzia wobec wszystkich, a zwłaszcza najbardziej potrzebujących i odrzuconych przez społeczeństwo" - zaznaczyli.
Dodali, że jedną z najpiękniejszych i najchwalebniejszych kart historii Polski pozostaje kanonizacja świętego Jana Pawła II w roku 2014 oraz papieska obecność na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w roku 2016, która "stanowiła chwilę niezwykłej intensywności duchowej, która umocniła naszą wiarę, szczególnie młodego pokolenia Polaków".
"Jako pasterze Kościoła w Polsce pragniemy na ręce Waszej Świątobliwości przesłać życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa oraz obfitości darów Ducha Świętego w prowadzeniu owczarni Bożej ku radości spotkania z Chrystusem" - podkreślili.
Jezuita, kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, w latach 1998-2013 metropolita Buenos Aires, został wybrany na papieża 13 marca 2013 r. Miał wówczas 76 lat. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki. Został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Jako pierwszy następca św. Piotra przybrał imię Franciszek. Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" z 2013 r.
Zachęcał ich też do obrony Jezusa Chrystusa w sercach dzieci i młodzieży.
Nie mamy wątpliwości, że obecna władza, po roku wyborów prezydenckich, ponowi próbę...
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.