Dołączyć można w każdej chwili.
Dziesiąta edycja akcji Misjonarz na Post cieszy się dużą popularnością. Tydzień po rozpoczęciu Wielkiego Postu do inicjatywy dołączyło już ponad pięćdziesiąt tysięcy osób. Wylosować misjonarza można w dowolnym momencie.
W Środę Popielcową podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek oficjalnie pobłogosławił akcji Misjonarz na Post i zachęcił do udziału w niej.
– Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji „Misjonarz na Post”, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy – powiedział Ojciec Święty.
Wiele osób odpowiedziało na bezpośredni apel papieża i na zachętę organizatorów, aby wylosować dane konkretnego misjonarza i wspierać go modlitewnie w Wielkim Poście. Liczba uczestników ciągle rośnie, a to oznacza, że udaje się budować solidne duchowe zaplecze dla tych, którzy zostali posłani na krańce świata.
– Te słowa papieża Franciszka były dla nas zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy tak mocne i ważne wsparcie. Nie zabiegaliśmy o to, a okazało się, że dziesiąta, jubileuszowa edycja naszej akcji, została zauważona w Watykanie. To bardzo cieszy tym bardziej, że przecież chodzi o zwrócenie uwagi na pracę polskich misjonarzy – mówi o. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca inicjatywy.
Jak dołączyć?
Aby wziąć w niej udział wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki.
– Do naszej akcji można dołączyć w każdej chwili. Wyznajemy ewangeliczną zasadę, że niezależnie od tego, czy ktoś włącza się w akcję w Środę Popielcową czy w ostatnim momencie Wielkiego Postu, jego modlitwa ma wielką wartość. Choć oczywiście nie warto zwlekać – podkreśla koordynator akcji i redaktor prowadzący portalu misyjne.pl, Michał Jóźwiak.
Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.