W wieku 89 lat zmarł w Rzymie były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 210, z czego 117 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.
Javier Lozano Barragán urodził się 26 stycznia 1933 w Toluce w środkowym Meksyku. Po ukończeniu seminarium duchownego w mieście Zamora wyjechał do Rzymu na dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał licencjat z filozofii i doktorat z teologii. W Wiecznym Mieście przyjął 30 października 1955 święcenia kapłańskie. Po powrocie do kraju pracował w swej diecezji (Zamora), m.in. jako wykładowca i prefekt studiów w swym dawnym seminarium, zajmował się też stałą formacją duchowieństwa.
Był także przewodniczącym Meksykańskiego Towarzystwa Teologicznego, dyrektorem Instytutu Teologii Pastoralnej, prowadzonego przez Latynoamerykańską Radę Biskupią (CELAM) w Medellinie (Kolumbia) i członkiem zespołu ds. refleksji teologicznej w łonie tej organizacji. Jako ekspert wziął udział w III konferencji ogólnej CELAM-u w meksykańskiej Puebli (27 stycznia-13 lutego 1979).5 czerwca 1979 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Miasta Meksyk (sakrę nowy hierarcha przyjął 15 sierpnia tegoż roku w narodowym sanktuarium meksykańskim w Guadalupe).
W 5 lat później – 28 października 1984 papież przeniósł go na stanowisko biskupa jego dawnej diecezji – Zamory. Bp Lozano uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła lokalnego i powszechnego, m.in. w IV konferencji ogólnej CELAM-u w Santo Domingo (1992) i w obradach Synodu Biskupów.31 października 1996 Ojciec Święty ściągnął go do Watykanu, mianując go przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia i wynosząc do godności arcybiskupa tytularnego. A na konsystorzu 21 października 2003 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na nowym stanowisku kurialnym wielokrotnie reprezentował papieża jako jego specjalny wysłannik na ważne spotkania i konferencje, zwłaszcza na kolejne centralne obchody Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w różnych krajach.
W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W maju 2007 uczestniczył w pracach V konferencji ogólnej CELAM-u w Aparecidzie (Brazylia).18 kwietnia 2009, mając 76 lat, kard. Lozano ustąpił z urzędu przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 210 członków, w tym 117 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe, zaś 93 jest tego prawa pozbawionych.
Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (ur. 11 III 1924), Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925) i Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926), najmłodszymi zaś Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI ustanowił kardynałem św. Paweł VI dnia 27 VI 1977, a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.