Czołowi eksperci i liderzy opinii – w tym przedstawiciele Papieskiej Akademii Nauk Społecznych i watykańskiej Komisji ds. COVID – spotkali się podczas wirtualnej konferencji, aby zaprezentować plan eliminacji COVID. Podczas spotkania wybrzmiały mocne słowa: „Przegrywamy z pandemią.
W założeniach do końca miesiąca 40% populacji wszystkich krajów miało być zaszczepione. Realnie w Afryce jest to średnio 8%. Światowa Organizacja Zdrowia radzi sobie dramatycznie źle. To skutek absurdalnego i karygodnego lekceważenia problemu przez największe kraje, w tym Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Chiny i Rosję” – powiedział podczas konferencji ekonomista Jeffrey Sachs z Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
- Wiemy, co trzeba zrobić – dodał Prof. Yaneer Bar Yam z World Health Network. - Jedyne, co stoi nam na drodze, to dwa fałszywe przekonania. Pierwsze: że nie da się osiągnąć stanu eliminacji wirusa. Drugie: że musimy dokonać wyboru między zdrowiem i życiem ludzi a dobrym stanem gospodarki. To nieprawda. Po pierwsze, mamy na świecie przykłady krajów, które pokazują, że możliwa jest reakcja lepsza niż w Europie. Japonia po letniej fali niosącej dużą liczbę zakażeń osiągnęła stan, w którym notuje się jeden przypadek zakażenia na milion mieszkańców. Po drugie, analizy ekspertów wyraźnie pokazują, że te kraje, które znacząco redukują liczbę przypadków zachorowań, radzą sobie dużo lepiej pod względem ekonomicznym - stwierdził.
Z drugiej strony ekonomiczne i społeczne koszty ‘życia z COVID-em’ są, zdaniem organizatorów, poważnie niedoszacowane. „Dopóki wirus będzie krążył, u coraz większej liczby osób rozwinie się ‘długi COVID’ z długoterminowymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, co doprowadzi do trwałego przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Pacjenci z ‘długim COVID-em’ potrzebują oficjalnego rozpoznania ich choroby oraz zapewnienia przez opieki i wsparcia” – mówił Prof. Jeremy Rossman, wirusolog z University of Kent, prezes Research-Aid Networks.
- Nie wystarczy, że bogate kraje przekażą pewną liczbę szczepionek krajom biednym. Potrzebujemy zawieszenia patentów na szczepionki. Widząc ilość państwowego wsparcia udzielanego firmom farmaceutycznym, można powiedzieć, że nie byłoby sprawiedliwe, gdyby wielkie koncerny farmaceutyczne czerpały pełnię zysków, pomimo tego, że ich badania zostały sfinansowane z pieniędzy podatników. Zawieszenie praw własności intelektualnej do szczepionek na podstawie TRIPS [Porozumienie w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej] jest w tej sytuacji słuszne – mówił Philippe Lamberts, współprzewodniczący Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim.
Organizatorzy podkreślali również konieczność powiązania działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa – ze wsparciem finansowym dla obywateli, niezbędnym, aby odbudować zaufanie społeczeństwa do instytucji politycznych. „Mamy do czynienia z rozłamem między rządzonymi i rządzącymi. Ludzie nie ufają swoim rządom. Wielu ludzi woli umrzeć, niż przyznać, że ich rząd może proponować właściwe działania” – mówił Rocco Buttiglione, członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, były minister ds. europejskich i senator Republiki Włoskiej. „Rządy muszą pokazać prawdziwą solidarność, aby odzyskać zaufanie” – podkreślał.
“Instrumenty bezpośredniego wsparcia finansowego, jak powszechny dochód podstawowy – mogą to brzmieć jak rozwiązanie radykalne. Ale kiedy jest taka konieczność, mogą one zapewniać tak bardzo potrzebną pomoc” – mówi Alessio Pecorario, koordynator Zespołu zadaniowego watykańskiej komisji ds. COVID.
Uczestnicy konferencji podkreślali także bezpośrednie powiązanie pandemii z kryzysem klimatycznym: „Obecna pandemia jest kolejnym jasnym dowodem naruszonej harmonii między naszym społeczeństwem a naturą” – mówiła Chiara Martinelli, dyrektor Climate Action Network Europe. „Zgoda na to, że z kryzysem klimatycznym nie da się nic zrobić, byłaby aktem niesprawiedliwości wobec narodów ubogich i pracowników najbardziej przez ten kryzys dotkniętych. Skuteczna walka z kryzysem klimatycznym nie będzie możliwa, jeśli utrzymamy system dofinansowania ze środków publicznych paliw kopalnych, w tym gazu, co obecnie obserwujemy w dyskusjach toczących się w Brukseli”.
„Brak działania w sprawie pandemii COVID poważnie osłabia szanse Europy na prowadzenie skutecznej walki z katastrofą klimatyczną. Jeśli przywykniemy do ‘życia z COVID-em’, jeśli przyzwyczaimy się do życia z codzienną śmiercią wielkiej liczby ludzi, niedługo usłyszymy, że powinniśmy się przyzwyczaić do życia z katastrofą klimatyczną, zamiast z nią walczyć” – podsumował Mateusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa.
Organizatorzy zapowiedzieli dalsze działania rzecznicze skierowane do instytucji europejskich. Działania te będą koncentrowały się na strategii zakończenia pandemii oraz uczynienia Europejskiego Zielonego Ładu bardziej sprawiedliwym społecznie.
Pełen zapis konferencji w języku angielskim dostępny pod adresem:
https://www.europeapatient.com/news/eliminating-covid-conference/
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.