Metropolita poznański 4 grudnia przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św. połączonej z wręczeniem misji kanonicznej 20 absolwentom kolejnej edycji Szkoły Katechistów i potwierdzeniem misji dla blisko 300 katechistów już pracujących w parafiach.
„Nie możecie być przekazicielami własnych pomysłów na życie, macie przepowiadać słowo Boże w imieniu Kościoła, prowadzić nauczanie w jedności z Kościołem i jego pasterzami. Jesteście znakami Kościoła, w którego posłannictwie macie uczestniczyć” – powiedział w sobotę abp Stanisław Gądecki, zwracając się do absolwentów Szkoły Katechistów, która w archidiecezji poznańskiej przygotowuje katolików świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał w homilii na powszechne zadania świeckiego katolika w Kościele oraz na szczególną w nim rolę katechistów.
Przypomniał, że katolik świecki uświęca świat inaczej niż duchowny.
„Duchowni głoszą słowo Boże, przekazują sakramenty, prowadzą kierownictwo duchowe i organizują życie parafii. Zadaniem wiernych świeckich jest szukanie królestwa Bożego w świecie i kierowanie tymi sprawami po myśli Bożej” – tłumaczył abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że duchowni formują świeckich, a świeccy formują świat.
Zaznaczył, że wierny świecki uświęca świat w swojej rodzinie, świecie pracy, w ekonomii, kulturze, polityce i technice.
Przewodniczący KEP zauważył, że katolik świecki potrzebuje formacji, gdyż „bez głębokiej formacji ludzkiej, intelektualnej, duchowej i pastoralnej nie będzie świeckich zdolnych do przekazywania życia Ewangelii, do dawania świadectwa wiary i głębokiego poczucia odpowiedzialności za Kościół lokalny i powszechny”.
Abp Gądecki przekonywał, że Kościół nie żyje w pełni, jeśli wraz z hierarchią nie żyje i nie pracuje autentyczny laikat.
Metropolita poznański zaznaczył, że celem istniejącej od 2010 r. w archidiecezji poznańskiej Szkoły Katechistów jest przygotowanie dojrzałych duchowo katolików świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach archidiecezji.
Stwierdził, że „im bardziej rzesze ludzi ochrzczonych przenika duch sekularyzacji, tym bardziej duchowni potrzebują świeckich współpracowników o charakterze ściśle apostolskim”. Przewodniczący KEP podkreślił, że świecka posługa katechisty jest szczególnym wyrazem misyjnego zaangażowania każdego ochrzczonego.
Abp Gądecki przypominał też zadania katechistów. „Katechista łączy w sobie bycie świadkiem, nauczycielem oraz towarzyszem w drodze do Chrystusa. Jest wezwany do przekazywania orędzia ewangelicznego od pierwszego głoszenia, przez przygotowanie do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, aż po formację stałą” – mówił metropolita poznański.
Zauważył, że dokonuje się to przez formację, studium, bezpośrednie uczestnictwo w życiu Kościoła.
Abp Gądecki na zakończenie Mszy św. wręczył nowym absolwentom Szkoły Katechistów misje kanoniczne upoważniające do głoszenia katechezy dorosłym.
Szkołę Katechistów w archidiecezji poznańskiej utworzył abp Stanisław Gądecki 15 maja 2010 r. Jej celem jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu, na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Podczas zajęć Szkoły Katechistów prowadzona jest formacja podstawowa i permanentna, która odbywa się w ramach wyznaczonych spotkań, rekolekcji i stażu odbywanego przez kandydatów w parafiach.
Szkoła Katechistów działa w Poznaniu, zajęcia prowadzone są także w Lesznie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.