Odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych we wtorek w Belwederze wręczono odznaczenia państwowe osobom duchownym. Z serca dziękuję za waszą prawość, poświęcenie i hart ducha - napisał w liście do odznaczonych prezydent Andrzej Duda.

Aktu dekoracji w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy dokonała szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych.

W skierowanym do odznaczonych duchownych liście prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w 2018 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, na mocy której 19 października stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.

"Duchowni Niezłomni toczyli tę walkę w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz w Polsce powojennej, kiedy upadek komunizmu mógł się wydawać jedynie odległym obiektem marzeń. Trzeba było niezwykłej, heroicznej nadziei, aby i w ukryciu, i jawnie, dobitnym słowem i śmiałym czynem tworzyć przestrzeń wolności dla gnębionych rodaków. Trzeba było wielkiej wiary, aby przekonywać, że jeszcze powróci Rzeczpospolita wolna i suwerenna; że warto nie szczędzić modlitwy, pracy i zaangażowania społecznego, aby odrodziła się Polska honorująca swoją tysiącletnią, zakorzenioną w chrześcijaństwie tożsamość, kulturę i tradycję. Ci mężni kapłani katoliccy, ale też duchowni innych wyznań chrześcijańskich mieli szczególny udział w sukcesie przemian demokratycznych - których początkiem, istotą i główną siłą napędową był przecież stan serc i umysłów szerokich rzesz Polaków" - napisał Duda.

Jak zauważył, "niezmiernie ważną rolę odegrali ci, którzy za swoją niezłomność zapłacili życiem".

"Niektórzy zginęli z rąk najeźdźców, jak św. Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, księża Jan Krenzel i Teodor Walenta zgładzeni przez Sowietów czy ksiądz Stanisław Dobrzański, proboszcz parafii Ostrówki, zamordowany w roku 1943 przez nacjonalistów ukraińskich. Byli to również bohaterscy kapelani żołnierzy I i II konspiracji, kapłani tej miary, co bł. ojciec Michał Czartoryski, księża Władysław Gurgacz i Stefan Niedzielak, a także duszpasterze środowisk opozycji demokratycznej oraz upominających się o wolność robotników, uczniów i studentów - a więc bł. Jerzy Popiełuszko, księża Stanisław Suchowolec, Sylwester Zych i inni. Nazistowscy i komunistyczni kaci sądzili, że uśmiercenie tych kapłanów oznaczało koniec lub znaczące osłabienie ich oddziaływania na dusze i sumienia Polaków. Stało się dokładnie odwrotnie. Te męczeńskie świadectwa wierności Bogu i Polsce nigdy nie będą zapomniane" - zapewnił.

"W imieniu wolnej Rzeczypospolitej z serca dziękuję za Waszą prawość, poświęcenie i hart ducha. Za msze święte w intencji Ojczyzny i płomienne, krzepiące kazania, za towarzyszenie ludziom Solidarności, a szczególnie strajkującym, internowanym, uwięzionym i prześladowanym. Dziękuję za udzielanie schronienia działaczom antykomunistycznym, użyczanie pomieszczeń parafialnych twórcom prasy podziemnej i autorom niezależnych koncertów, spektakli i wykładów, za ich wspieranie w wymiarze duchowym, materialnym i organizacyjnym. Proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego uznania za inspirującą, nieugiętą postawę w obliczu szykan i nacisków komunistycznej policji politycznej. Dziękuję też za opiekę nad harcerzami, za wytrwałą, odważną obronę praw wierzących w miastach i na wsiach, za otwartość i serce wobec tych, którzy, choć odlegli od wiary, włączali się w patriotyczne inicjatywy - oraz za wszelkie inne dobro, które wyświadczyliście i do dzisiaj ofiarowujecie swoim bliźnim" - zwrócił się prezydent do odznaczonych duchownych.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został ks. Bogdan Jaworek (pośmiertnie).

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - ks. biskup Kazimierz Ryczan (pośmiertnie) i ks. Henryk Rykała.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - ks. Józef Schabowski (pośmiertnie), ks. Tadeusz Faryś, ks. Wacław Lewkowicz i ks. Waldemar Szczurowski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - ks. Piotr Żuberek i ks. Franciszek Karabuła (pośmiertnie).

"Za zasługi dla niepodległej" Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczono ks. biskupa Edwarda Frankowskiego, ks. Dariusza Kalińskiego, ks. Marka Łabudę, ks. Alfreda Mąkę i ks. Piotra Płonkę.

Obchodzony 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to święto państwowe, które oddaje hołd "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski". Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. W okresie zaborów to właśnie kapłani byli często depozytariuszami utraconej państwowości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8