Msza przy grobie Świętego Piotra w bazylice watykańskiej rozpoczęła w poniedziałek rano wizytę drugiej grupy polskich biskupów ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Mszę odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
#Zdjęcia z Mszy Świętej rozpoczynającej wizytę #AdLimina drugiej grupy polskich biskupów w Rzymie.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 11 października 2021
Eucharystii przy grobie św. Piotra przewodniczył @Abp_Gadecki, metropolita @ArchPoznan.https://t.co/cEYxGdZ70e pic.twitter.com/EE4opm7Rmy
Podczas wizyty biskupi będą odwiedzać kongregacje i inne urzędy Stolicy Apostolskiej, a na zakończenie spotkają się z papieżem Franciszkiem.
W drugiej grupie przybyli ordynariusze i biskupi pomocniczy z archidiecezji gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej.
W kazaniu podczas mszy arcybiskup Gądecki powiedział, że wizyta przy grobach Świętych Piotra i Pawła jest "okazją do wyznania wiary w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół".
"Posługa Następcy Piotra jest związana zarówno z jednością, jak i apostolskością, a więc to ona jednoczy widzialnie Kościół wszystkich części świata i wszystkich czasów, chroniąc tym samym każdego z nas przed fałszywą autonomią, która z łatwością przeradza się w podziały wewnątrz Kościoła i może zagrozić jego niezależności" - mówił przewodniczący Episkopatu.
"Dwaj Apostołowie świadczą, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest tylko ten, kto potrafi śmiało podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. Obaj uczą nas tego, że kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie" - zaznaczył abp Gądecki.
Tradycyjna wizyta ad limina czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Pierwsza grupa spotkała się z papieżem w piątek.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.