Marianki przyjechały na Górę św. Anny

- Naszym słowem możemy podnosić na duchu, umacniać, dawać nadzieję. Ale możemy też słowem kogoś zniszczyć, obrazić - podczas diecezjalnej pielgrzymki Dzieci Maryi mówił bp Rudolf Pierskała.

To wytęskniona pielgrzymka. - Przed rokiem ze względu na rozwój pandemii odwołaliśmy nasze spotkanie 2 dni przed jego terminem. W tym roku początkowo planowaliśmy dwie tury weekendowe, ale ostatecznie spotkamy się w dwóch terminach na pielgrzymce jednodniowej - wyjaśnia ks. Mariusz Sobek, diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.

- Właściwie przez cały rok działanie naszego duszpasterstwa było zawieszone. Nie odbyły się dni skupienia, letnie rekolekcje czy kurs animatorski. Ten ostatni planujemy wznowić w listopadzie - informuje duszpasterz.

- W pierwszej fazie pandemii marianki nie mogły służyć przy ołtarzu, nie miały też spotkań formacyjnych. Teraz jest to już możliwe. Te dziewczyny są apostołkami w swoich środowiskach, zwłaszcza w szkołach. Przecież to nie jest łatwe, żeby w gronie kolegów i koleżanek z klasy przyznać się, że jedzie się na pielgrzymkę na Górę św. Anny czy służy przy ołtarzu. Coraz więcej dzieci nie chodzi do kościoła czy na lekcje religii, a te dziewczyny są wierne Panu Bogu i Maryi - mówi ks. Sobek.

W sobotę 25 września na Górę św. Anny przyjechały wspólnoty z 30 parafii. Łącznie około 300 marianek. Drugi turnus pielgrzymki, na który wciąż trwają zapisy, odbędzie się sobotę 9 października. Na obu spotkaniach tematem przewodnim jest zdanie z Ewangelii wg św. Jana: "A słowo ciałem się stało". - To temat przygotowany na ubiegłoroczną pielgrzymkę, która niestety nie mogła się odbyć - wyjaśnia diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.

Modlitewno-formacyjne spotkanie rozpoczęło się w grocie lurdzkiej. Była rozśpiewka, był i Różaniec, kóry poprowadziły marianki z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach.

W bazylice św. Anny odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej bp Rudolf Pierskała. 

W homilii wskazywał na wartość słowa. Najpierw w kontekście stworzenia świata mówił o mocy słowa Bożego, następnie w kontekście zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie. - Kiedy Bóg stwarzał świat, nie pytał nikogo o zgodę - mówił biskup. A nawiązując do sceny zwiastowania, podkreślał, że to był wielki krok Boga w stronę człowieka i mały krok człowieka w stronę Boga. - To wystarczyło, żeby dokonał się cud narodzenia Syna Bożego - wskazywał. 

Mówił też o dobrym wykorzystaniu daru mowy. - Naszym słowem możemy podnosić na duchu, umacniać, dawać nadzieję. Ale możemy też słowem kogoś zniszczyć, obrazić - mówił bp Rudolf Pierskała.

Po Mszy św. biskup wręczył 25 dziewczętom dyplomy uznania i dyplomy wyróżniania za wierną służbę w parafiach.

W drugiej części spotkania, pod namiotem przy Domu Pielgrzyma, była konferencja, którą wygłosił ks. Łukasz Knosala.

Pielgrzymkowe spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia poprowadzona przez marianki z parafii w Nowej Wsi Królewskiej - Opolu.

I jeszcze dwie daty, które warto wpisać w kalendarz. W sobotę 18 grudnia w kościele seminaryjnym w Opolu zaplanowany jest adwentowy dzień skupienia, a 26 marca 2022 r. u ojców werbistów w Nysie ma odbyć się wielkopostny dzień skupienia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11