- Naszym słowem możemy podnosić na duchu, umacniać, dawać nadzieję. Ale możemy też słowem kogoś zniszczyć, obrazić - podczas diecezjalnej pielgrzymki Dzieci Maryi mówił bp Rudolf Pierskała.
To wytęskniona pielgrzymka. - Przed rokiem ze względu na rozwój pandemii odwołaliśmy nasze spotkanie 2 dni przed jego terminem. W tym roku początkowo planowaliśmy dwie tury weekendowe, ale ostatecznie spotkamy się w dwóch terminach na pielgrzymce jednodniowej - wyjaśnia ks. Mariusz Sobek, diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.
- Właściwie przez cały rok działanie naszego duszpasterstwa było zawieszone. Nie odbyły się dni skupienia, letnie rekolekcje czy kurs animatorski. Ten ostatni planujemy wznowić w listopadzie - informuje duszpasterz.
- W pierwszej fazie pandemii marianki nie mogły służyć przy ołtarzu, nie miały też spotkań formacyjnych. Teraz jest to już możliwe. Te dziewczyny są apostołkami w swoich środowiskach, zwłaszcza w szkołach. Przecież to nie jest łatwe, żeby w gronie kolegów i koleżanek z klasy przyznać się, że jedzie się na pielgrzymkę na Górę św. Anny czy służy przy ołtarzu. Coraz więcej dzieci nie chodzi do kościoła czy na lekcje religii, a te dziewczyny są wierne Panu Bogu i Maryi - mówi ks. Sobek.
W sobotę 25 września na Górę św. Anny przyjechały wspólnoty z 30 parafii. Łącznie około 300 marianek. Drugi turnus pielgrzymki, na który wciąż trwają zapisy, odbędzie się sobotę 9 października. Na obu spotkaniach tematem przewodnim jest zdanie z Ewangelii wg św. Jana: "A słowo ciałem się stało". - To temat przygotowany na ubiegłoroczną pielgrzymkę, która niestety nie mogła się odbyć - wyjaśnia diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.
Modlitewno-formacyjne spotkanie rozpoczęło się w grocie lurdzkiej. Była rozśpiewka, był i Różaniec, kóry poprowadziły marianki z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach.
W bazylice św. Anny odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej bp Rudolf Pierskała.
W homilii wskazywał na wartość słowa. Najpierw w kontekście stworzenia świata mówił o mocy słowa Bożego, następnie w kontekście zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie. - Kiedy Bóg stwarzał świat, nie pytał nikogo o zgodę - mówił biskup. A nawiązując do sceny zwiastowania, podkreślał, że to był wielki krok Boga w stronę człowieka i mały krok człowieka w stronę Boga. - To wystarczyło, żeby dokonał się cud narodzenia Syna Bożego - wskazywał.
Mówił też o dobrym wykorzystaniu daru mowy. - Naszym słowem możemy podnosić na duchu, umacniać, dawać nadzieję. Ale możemy też słowem kogoś zniszczyć, obrazić - mówił bp Rudolf Pierskała.
Po Mszy św. biskup wręczył 25 dziewczętom dyplomy uznania i dyplomy wyróżniania za wierną służbę w parafiach.
W drugiej części spotkania, pod namiotem przy Domu Pielgrzyma, była konferencja, którą wygłosił ks. Łukasz Knosala.
Pielgrzymkowe spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia poprowadzona przez marianki z parafii w Nowej Wsi Królewskiej - Opolu.
I jeszcze dwie daty, które warto wpisać w kalendarz. W sobotę 18 grudnia w kościele seminaryjnym w Opolu zaplanowany jest adwentowy dzień skupienia, a 26 marca 2022 r. u ojców werbistów w Nysie ma odbyć się wielkopostny dzień skupienia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).