Biskupi z Teksasu: migranci nie są jedyną przyczyną pandemii

Pojedynczy incydent grozi kryminalizacją wszystkich migrantów i wprowadzeniem prawdziwej dyskryminacji rasowej” – uważa s. Norma Pimentel.

Reklama

Zarządzenia gubernatora Teksasu, mające na celu powstrzymanie pandemii, mogą doprowadzić do zamknięcia wszystkich ośrodków Caritas, zajmujących się nieletnimi imigrantami, którzy pozostają bez opieki dorosłych – uważa s. Norma Pimentel, szefowa Caritas w Dolinie Rio Grande, regionie obejmującym granicę USA i Meksyku. Przeciwko decyzjom władz stanowych zaprotestowali także teksańscy biskupi.

W ubiegłym tygodniu republikański gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie dotyczące zakazu transportu migrantów, powołując się między innymi na bezpieczeństwo epidemiologiczne mieszkańców stanu. Ogłaszając swoją decyzję stwierdził, że kryzys Covid-19 w Teksasie związany jest z dramatycznym wzrostem liczby osób nielegalnie przekraczających granicę.

Zaostrzenie przepisów nastąpiło po tym, jak rodzina migrantów, przebywające w ośrodku prowadzonym przez Caritas z Doliny Rio Grande, została zatrzymana przez policję w restauracji. Okazało się, że wszyscy byli zakażeni koronawirusem. Informacja szybko obiegła Internet i wywołała niezwykle ostre reakcje polityczne. „Od pierwszego dnia pandemii robimy wszystko, aby upewnić się, że żaden z naszych podopiecznych nie porusza się po ulicach bez testu. Pojedynczy incydent grozi kryminalizacją wszystkich migrantów i wprowadzeniem prawdziwej dyskryminacji rasowej” – uważa s. Norma Pimentel.

Zakonnica twierdzi, że ciągłe zaostrzanie przepisów przez władze stanowe może doprowadzić do zamknięcia do końca sierpnia wszystkich dzieł prowadzonych przez Caritas dla migrantów. „Wówczas wszystkie dzieci z naszych ośrodków trafią do placówek rządowych, które są zdecydowanie niewystarczające” – powiedziała s. Norma Pimentel.

W obronie Caritas stanęli biskupi z El Paso i Dallas, którzy zwrócili się do rządu stanowego z prośbą o nie zaostrzanie przepisów, które mogą doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Ostatnie dane mówią, że tylko w czerwcu prawie 190 tys. osób zostało zatrzymanych przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy Meksyku z USA. Prawie 15 tys. z nich to nieletni pozbawieni opieki dorosłych, którzy obecnie przebywają w rządowych placówkach lub domach opieki Caritas. Od października 2020 roku policja graniczna zatrzymała około miliona migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7