Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP i odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.
„Kiedy zamknięto kościoły, weszły te wszystkie ograniczenia, poczułam nagle brak. Uważam, że my, młodzi powinniśmy właśnie uczestniczyć w pielgrzymkach i pokazywać, że wiara jest dla każdego. Dlatego uważam, że pandemia nawet w tym pomogła” - mówiła uczestniczka pielgrzymki z Gniezna.
Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo niewielkie grupy przedstawicieli.
W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby. Dotarły już cztery diecezjalne pielgrzymki: gnieźnieńska, legnicka, świdnicka i rybnicka, będąca jednocześnie pielgrzymką arch. Katowickiej: „Radość jest niesamowita, że człowiek mógł tu dotrzeć, że było to dane, że Pan Bóg pozwolił nam wyjść, nawet i w tej sztafecie, że mogliśmy wyjść, że nie zostało to zamknięte, że nie wyruszymy – podkreślają pielgrzymi. – Dziękujemy Panu Bogu za to, że nawet taka pielgrzymka jest, bo jest to nam naprawdę wszystkim bardzo potrzebne. Czujemy, że wszyscy chcieli by być blisko Tej Matki, w tych trudnych chwilach”.
„Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgniecie do Chrystusa” - mówił Prymas Polski, abp Wojciech Polak witając gnieźnieńskich pielgrzymów. „Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie”- podkreślił Prymas Polski.
Tylko na odpust Wniebowzięcia NMP dotrzeć ma ponad 40 pieszych pielgrzymek diecezjalnych. - Z radością na nie oczekujemy i zapraszamy – mówi przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski: „Mamy pewien niedosyt związany z ubiegłym rokiem, kiedy ograniczenia sanitarne właściwie uniemożliwiły pielgrzymowanie takiej liczby osób, które chciałby w pielgrzymkach wziąć udział, w tym roku te obostrzenia nie są tak restrykcyjne i z radością przyjmiemy każdego, kto w tych dniach przybędzie na Jasną Górę. Bardzo serdecznie zapraszam”.
Suma odpustowa odprawiona zostanie za tydzień, 15 sierpnia o godz. 11.00. 13 i 14 sierpnia w 30. rocznicę VI Światowych Dni Młodzieży odbędzie się organizowany przez Telewizję Polską Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.