Kościół na świecie 2010

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2010 roku w Kościele na świecie.

STYCZEŃ

Ziemia Święta. W dniach 10-14 stycznia z duszpasterską wizytą w kilku parafiach Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Izraela przebywała grupa koordynacyjna episkopatów Ameryki Północnej oraz Europy. Celem wizyty 26-osobowej delegacji było poznanie sytuacji lokalnego Kościoła oraz okazanie solidarności tamtejszym chrześcijanom. Rozmawiano m. in. na temat wprowadzenia w życie zasadniczego porozumienia pomiędzy Stolicą Apostolską a Izraelem. Biskupi odbyli pielgrzymkę do Betlejem, odwiedzili katolicki uniwersytet oraz w seminarium patriarchalne w Beit Dżala. Spotkali się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmudem Abbasem w Ramallah oraz prezydentem Izraela Szimonem Peresem w Jerozolimie.


Haiti. Katedra, siedziba arcybiskupa, wszystkie duże kościoły i seminaria legły w gruzach w stolicy kraju Port-au-Prince w wyniku potężnego trzęsienia ziemi jakie nawiedziło tę karaibską wyspę 12 stycznia. Od ponad 200 lat Haiti, jeden z najbiedniejszych krajów świata, nie doświadczył podobnego kataklizmu. Wśród tysięcy ofiar znaleźli się m. in. abp Serge Miota, arcybiskup Port-au-Prince oraz wielu seminarzystów i kapłanów. Na tragedię mieszkańców Haiti, obok wielu organizacji, pomocą odpowiedzieli chrześcijanie na wszystkich kontynentach.

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 17 stycznia Synagogę Większą w Rzymie. Papież wezwał chrześcijan i żydów do wspólnego świadectwa o istotnym znaczeniu Boga dla współczesnego świata. Była to po Kolonii i Nowym Jorku trzecia wizyta Benedykta XVI w synagodze. Witając papieża przewodniczący wspólnoty żydowskiej w Rzymie, Riccardo Pacifici krytycznie mówił o procesie beatyfikacyjnym Piusa XII. Benedykt XVI przypomniał ubiegłoroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Podkreślił, że Kościół wyraził ubolewanie z powodu słabości swoich synów i córek, prosząc o przebaczenie za to wszystko, co mogło sprzyjać plagom antysemityzmu i antyjudaizmu. „Oby te plagi zostały wyplenione na zawsze!” - stwierdził papież. Papież przypomniał rzymskich Żydów prześladowanych i zamordowanych w Auschwitz. Wyraził ubolewanie z powodu obojętności wielu Włochów, zaznaczając jednocześnie, iż nie brakowało ludzi heroicznie, ryzykując własnym życiem ratowali Żydów. „Także Stolica Apostolska prowadziła często ukrytą i dyskretną akcję pomocy” – zaznaczył Ojciec Święty. 


LUTY

Niemcy. Podczas wiosennego zebrania episkopatu Niemiec 23 lutego biskupi przeprosili za przypadki wykorzystywania seksualnego uczniów przez księży w katolickich placówkach edukacyjnych ich kraju. „W imieniu Kościoła katolickiego w Niemczech przepraszam wszystkich, którzy padli ofiarą tych zbrodni“ - powiedział abp Robert Zollitsch przewodniczący episkopatu Niemiec. Po ujawnieniu przypadków molestowania seksualnego nieletnich, zwłaszcza z lat 70. i 80 XX w., powstał okrągły stół z udziałem przedstawicieli Kościoła, państwa oraz ofiar. Kościół uruchomił specjalną infolinię, stronę internetową dzięki którym ofiary molestowania mogły zasięgnąć porad. Ponadto 23 września podczas zebrania plenarnego episkopatu przyjęto wytyczne dotyczące środków prewencyjnych wobec molestowania seksualnego nieletnich w szkołach katolickich, internatach i świetlicach dla dzieci. 


MARZEC

Nigeria. W wioskach chrześcijańskich w okolicach miasta Jos 7 marca doszło do „zbiorowych mordów”. Zginęło w nich około 500 osób. Ofiarami napastników-muzułmanów były głównie kobiety i dzieci. Abp John Olorunfemi Onaiyekan, metropolita Abudży, stolicy Nigerii oświadczył, że jego rodacy zabijają się wzajemnie nie „z powodu religii”, lecz „z powodu roszczeń społecznych, gospodarczych, plemiennych, kulturowych”. W liczącej 150 mln mieszkańców Nigerii często dochodzi do aktów przemocy między chrześcijanami z południa i muzułmanami z północy kraju. 


Włochy. Benedykt XVI odwiedził 14 marca rzymski zbór luterański Chrystusa (Christuskirche) przy Via Sicilia w centrum miasta. Wraz z proboszczem parafii Chrystusa, pastorem Jensem Martinem Kruse papież przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu. „Katolicy i protestanci ponoszą winę za swój podział. To pięknie, że możemy się dziś modlić razem, razem śpiewać te same pieśni, razem słuchać Słowa Bożego i spoglądać na jednego Chrystusa. Nie możemy jednak stać przy jednym ołtarzu i za to ponosimy winę” - powiedział papież. Wizyta wpisała się w obchodzoną przez protestantów Dekadę Lutra, związaną z 500-leciem Reformacji. Zakończy się ona w 2017 r. 
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6