Papież: Postęp w życiu duchowym nie polega na mnożeniu ekstaz, ale na...

Papież Franciszek zachęcał w środę do modlitwy za "umęczone narody", o pokój i pocieszenie dla nich. Mówił o tym podczas audiencji generalnej w Watykanie, kolejnej z udziałem wiernych.

"W oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego, jak Apostołowie zebrani w Wieczerniku z Dziewicą Maryją, prosimy Boga żarliwie o ducha pocieszenia i pokoju dla umęczonych narodów, które przeżywają trudności" - powiedział papież podczas audiencji na dziedzińcu Świętego Damazego.

W katechezie mówił o trudnościach, jakie mogą towarzyszyć modlitwie. Jako pierwszą wymienił roztargnienie, wynikające z tego, że "ludzki umysł ma ograniczone możliwości długotrwałego skupienia na jednej myśli". Franciszek zauważył, że z roztargnieniem trzeba walczyć.

Inne trudności określił jako "oschłość" i "znużenie". To drugie jest "prawdziwą pokusą przeciwko modlitwie" - ostrzegł papież.

"Prawdziwy postęp w życiu duchowym nie polega na mnożeniu ekstaz, ale na umiejętności wytrwania w chwilach trudnych" - wyjaśnił.

Franciszek wskazał: "Protestowanie w obliczu Boga jest sposobem modlitwy, złoszczenie się na Boga także". Jak stwierdził, odrobina złości "rozbudza relacje synowsko-ojcowskie", które należy mieć z Bogiem.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, zbliżamy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Przyzywajmy Go z otwartym sercem. On - jak głosi sekwencja liturgiczna - jest prawdziwym Ojcem ubogich, Dawcą darów i Światłością sumień, słodkim Gościem dusz".

"Módlmy się, aby przyniósł ochłodzenie i odpocznienie wśród trudów, wśród pracy ludzkich rąk i umysłów, pośród spiekoty dnia, wśród niepokojów, walk i zagrożeń we współczesnym świecie. Moc Ducha Świętego niech będzie waszą siłą" - mówił Polakom Franciszek.

Na audiencji panował radosny nastrój; grupy hiszpańskojęzyczne głośno śpiewały, a papież długo rozmawiał z pielgrzymami. Błogosławił chorych, przyjmował rysunki od dzieci, składał autografy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4