Papież Franciszek wezwał Polaków do modlitw w intencji zakończenia pandemii Covid-19 i "wyzwolenia ludzkości" z jej dramatu. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież nawiązał do swej inicjatywy modlitw, które potrwają przez cały maj w sanktuariach na świecie.
Dwa dni po tym, gdy tę globalną modlitwę poprowadzono na Jasnej Górze w Częstochowie Franciszek powiedział zwracając się do Polaków: "Miesiąc maj, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie jest wam szczególnie bliski. Zgodnie z tradycją waszych ojców, gromadzicie się w kościołach, domach, a także przed obrazami i figurami Matki Bożej, umieszczonymi na placach, skrzyżowaniach dróg oraz w przydomowych kapliczkach, po to, aby kontemplować jej piękno, miłość i dobroć".
"Niech Dziewica Niepokalana wyzwoli ludzkość z dramatu pandemii oraz prowadzi waszą Ojczyznę i wasze rodziny do swojego syna, Jezusa Chrystusa" - dodał papież.
W czasie audiencji w bibliotece w Pałacu Apostolskim Franciszek wezwał Włochów, by duchowo przyłączyli się do modlitwy, która w sobotę 8 maja odbędzie się w sanktuarium maryjnym w Pompejach.
Tematem papieskiej katechezy była modlitwa kontemplacji. Franciszek zauważył, że niektórzy mistrzowie duchowości uważali kontemplację za przeciwieństwo działania. Nie ma jednak, jak dodał, takiej sprzeczności. Przytoczył słowa świętego Jana od Krzyża, który twierdził, że "mały akt czystej miłości jest bardziej pożyteczny dla Kościoła niż wszystkie inne dzieła razem wzięte".
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.