Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej

Podczas porannej Mszy św. w katedrze polowej WP modlono się w intencji bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej.

Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz w krypcie katedry złożone zostały znicze.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że „na terenie naszej Ojczyzny jest wiele mogił, które kryją doczesne szczątki polityków i dyplomatów, żołnierzy, powstańców i partyzantów, którzy służyli sprawie wolności”. – Przed jedenastoma laty wydarzyła się tragiczna katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem. Przybyło wiele grobów zarówno na Wojskowych Powązkach w Warszawie, jak też w wielu miejscach Ojczyzny. Rozumiemy płacz i smutek tych, którzy stracili krewnych i przyjaciół, osoby piastujące najważniejsze urzędy państwowe, dowódców wojskowych, przedstawicieli Rodzin Katyńskich oraz ludzi zasłużonych dla naszej Ojczyzny – mówił bp Guzdek.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego ich ofiara życia „przyczyniła się do tego, że prawda o zbrodni katyńskiej – przez tak wiele lat ukrywana – przebiła się do świadomości współczesnego świata”. – Jezus powiedział o sobie: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11,25-26). Ufamy, że Bóg nagrodził ich życiem wiecznym. Z taką nadzieją i przekonaniem przez ostatnie lata modlili się w katedrze polowej krewni i przyjaciele bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych oraz księża kapelani – mówił bp Guzdek. Dziś kontynuujemy tą cichą, pokorną modlitwę prosząc o pojednanie i zaprzestanie wszelkich sporów w imię miłości i troski o dobro naszej Ojczyzny – dodał.

Eucharystię koncelebrowali ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. kmdr. w st. spocz. Janusz Bąk, ks. płk SG Zbigniew Kępa oraz ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. We Mszy św. uczestniczyli gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz gen. bryg. Artur Jakubczyk, zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej złożone zostały znicze. Generałowie wraz z bp. Guzdkiem i koncelebransami modlili się w krypcie katedry przy sarkofagach kryjących doczesne szczątki bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego.

W intencji ofiar katastrofy smoleńskiej mszę odprawiono też w warszawskiej katedrze. Pod nieobecność kardynała Nycza przewodniczył jej bp Michał Janocha.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11