Watykan zabiega o umorzenie długów krajów afrykańskich

Stolica Apostolska wesprze kampanię na rzecz umorzenia zadłużenia krajów afrykańskich – zadeklarował kard. Peter Turkson, podczas afrykańskiego webinaru zorganizowanego przez kierowaną przez niego Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Reklama

Podkreślił on, że kampania ta musi przebiegać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony należy podjąć dialog z instytucjami finansowymi i rządami, a z drugiej, trzeba uruchomić odpowiedni system kontroli, aby zapewnić, że uwolnione w ten sposób zasoby finansowe zostaną przeznaczone rozwój, służbę zdrowia i edukację.

Zadłużenie jest dotkliwym obciążeniem dla wszystkich krajów ubogich nie tylko w Afryce. Mając na względzie trwającą wciąż pandemię kraje G20 postanowiły przedłużyć do końca tego roku moratorium na spłatę odsetek od zadłużenia. Chodzi tu o sumę niemal 6 mld dolarów. Jak podkreśla prof. Riccardo Moro, specjalista od strategii rozwoju, jest to słuszne posunięcie, bo w czasie pandemii kraje ubogie nie mają z czego spłacać zadłużenia. Jest to jednak rozwiązanie na krótką metę – mówi prof. Moro.

Prof. Moro: po kryzysie w 2008 r. wiele krajów zaciągnęło kolejne długi.

„Zawieszenie spłaty odsetek może pomóc państwom w trudnej sytuacji, ale - jak powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Moro - jest to decyzja na krótką metę, ponieważ niektóre kraje, którym 20 lat temu, przy okazji Jubileuszu Roku 2000 udało się pomyślnie wyjść z zadłużenia, w roku 2008 ponownie musiały się zadłużyć, bo ówczesny kryzys postawił w trudnej sytuacji gospodarkę na całym świecie. Wszystkie kraje musiały wprowadzić cięcia budżetowe, a niektóre kraje musiały się zadłużyć i to dość poważnie. Co więcej niektóre podmioty prywatne, często pozbawione skrupułów, a także niektóre kraje, udzielały kredytów w sposób dość nieodpowiedzialny. Skutek jest taki, że wiele państw o mniej korzystnych warunkach gospodarczych ponownie jest zadłużonych. Pandemia dodatkowo obciąża te państwa, ponieważ wymaga interwencji w zakresie wydatków na służbę zdrowia, na rodziny pozbawione dochodu oraz wsparcia dla gospodarki w celu pobudzenia ożywienia. I te kraje znów muszą się zadłużyć. Dla wszystkich jest jasne, że państwa te nie są w stanie przez jakiś czas spłacać długu. To jednak nie wystarczy. Trzeba wyswobodzić je od tego obciążenia i wytyczyć drogę rozwoju.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama