Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację kardynała Johna Njue z funkcji arcybiskupa Nairobi.
Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację kardynała Johna Njue z funkcji arcybiskupa Nairobi. Jednocześnie wyznaczył biskupa pomocniczego Davida Kamau na administratora apostolskiego archidiecezji Nairobi. Biskup Kamau służy w archidiecezji od 22 grudnia 1999 r., od kiedy został mianowany biskupem pomocniczym Nairobi
List akceptujący rezygnację kard. Njue i nominację biskupa Kamau został przesłany do Konferencji Biskupów Katolickich w Kenii przez Nuncjusza Apostolskiego w Kenii, abp Hubertusa van Megena.
Kardynał Njue złożył rezygnację po osiągnięciu wieku emerytalnego dla biskupów, który wynosi 75 lat.
Kardynał Njue urodził się w wiosce Kiriari w hrabstwie Embu w Kenii w 1944 roku. Arcybiskupem Nairobi została mianowany 6 października 2007 r. przez papieża Benedykta XVI. Objął stanowisko po arcybiskupie Ndingi Mawana a'Nzeki, który przeszedł na emeryturę w październiku 2007 r.
Podczas konsystorzu, 24 listopada 2007 r., papież wyniósł abp Njue do godności kardynała. Tym samym Kardynał Njue jest drugim kardynałem w historii Kenii, po Słudze Bożym, kard. Maurice Michaelu Otundze.
W latach 1987–1991 był przewodniczącym Seminaryjnej Komisji Episkopatu ds. Wyższych Seminariów w Kenii. W latach 1997–2003 był przewodniczącym Kenijskiej Konferencji Biskupów Katolickich (KCCB). Pełnił również funkcję przewodniczącego KCCB - Katolickiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju oraz przewodniczącego Departamentu Rozwoju i Usług Społecznych Katolickiego Sekretariatu Kenii (KCS).
Został mianowany arcybiskupem współ-adiunktem Nyeri 9 marca 2002 r. Został mianowany administratorem apostolskim Wikariatu Isiolo w latach 2005-2006 po śmierci późnego ks. Luigi Locati w 2000 roku.
Kardynał Njue został mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Embu przez Jego Świątobliwość Papieża Jana Pawła II 9 czerwca 1986 r., A konsekrację biskupią przyjął 20 września 1986 r.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.