Amerykańscy biskupi zareagowali na raport w sprawie nadużyć Teodora McCarricka. W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego episkopatu wyrazili głęboki smutek z powodu czynów byłego metropolity Waszyngtonu i solidarność z jego ofiarami.
„Raport nie jest wyłącznie zapisem przestępstw jednego człowieka, który zdradził swoje powołanie, ale także pokazuje głębię klerykalizmu, który mimo zarzutów, wyniósł go do rangi biskupa i kardynała” – dodał kard. Seán Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Osób Małoletnich.
„Wyrażam najgłębszy smutek z powodu tego, co się wydarzyło, a ofiarom McCarricka i innych duchownych oraz ich rodzinom chcę powiedzieć: przepraszam” – napisał abp José H. Gomez, przewodniczący Episkopatu. Jego zdaniem raport jest skierowany do wszystkich, którzy doświadczyli nadużyć w Kościele i ma na celu jednoznaczne potępienie takich przestępstw. „Ja i moi bracia biskupi – czytamy w oświadczeniu – zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc wam iść naprzód i upewnić się, że nikt nigdy więcej nie będzie cierpiał tego, co wy”.
Abp Gomez zapewnia, że żaden przypadek wykorzystania seksualnego nie zostanie już zamieciony pod dywan, wszystkimi zajmą się instytucje kościelne i wszystkie zostaną zgłoszone do organów ścigania. Przypomniał, że tego typu nadużycia można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych.
Arcybiskup Los Angeles podkreśla, że raport w sprawie nadużyć byłego kardynała McCarricka uwypukla konieczność pokuty i nawrócenia biskupów amerykańskich. „Musimy się modlić i ciągle walczyć o nawrócenie naszych serc poprzez naśladowanie Jezusa Chrystusa z uczciwością i pokorą” – napisał abp José H. Gomez.
Z kolei arcybiskup Bostonu zaznacza, że ofiary McCarricka, które zgłosiły się, aby zeznwać w śledztwie, muszą zostać docenione za swoją odwagę. „Obiecujemy im i wszystkim innym ofiarom duchownych, że weźmiemy odpowiedzialność za nasze upadki i zadbamy o przejrzystość naszych działań” – zapewnił kard. O’Maley. „Dziś już nie wystarczy, że Kościół przeprosi za swoje winy. Mamy obowiązek wszelkimi możliwymi sposobami zaopiekować się ofiarami, udzielić im wsparcia i pomocy” – dodał purpurat.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.