Miejsca, których nie znamy

Odpust i święto Matki Boskiej Śnieżnej na cmentarzu w Stromcu.

W pierwszą niedzielę sierpnia od ponad 120 lat, przy kaplicy na cmentarzu w Stromcu, sprawowana jest Msza św. z okazji uroczystości ku czci Matki Boskiej Śnieżnej. Wtedy to na cmentarzu gromadzą się tłumy wiernych, zarówno z terenu parafii, jak i z różnych zakątków Polski oraz świata. Dla nich ta uroczystość jest tak samo ważna, jak ta 1 listopada.

Stojąca tu kaplica nosi tytuł MB Śnieżnej i jest to dzień odpustu. W czasie Mszy św. wierni wypełniają cmentarne alejki i stoją przy odświętnie przybranych kwiatami grobach swoich bliskich.

Tradycja odpustu w dniu 5 sierpnia zrodziła się dzięki umieszczonej w kaplicy kopii cudownego obrazu MB Śnieżnej - pochodzącego z XII w, który znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).

Uroczystości na stromieckim cmentarzu 2 sierpnia rozpoczną się koncertem o godz. 11.30. Bedzie to Koncert Papieski w 100.rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Cykl - Koncerty na Mazowszu.
Alicja Węgorzewska i Warszawska Opera Kameralna zapraszają na koncert poświęcony ojcu świętemu Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin.
W programie koncertu pieśni Maryjne, chrześcijańskie i te najbardziej ukochane przez Jana Pawła II: Barka, Ave Maria, Z dawna Polski Tyś Królowa, Matka Boska Śnieżna, nostalgiczne utwory skrzypcowe i pokaz kunsztu mistrza organów.
 W koncercie wystąpią Maciej Miecznikowski - śpiew, fortepian, Bogdan Kierejsza - skrzypce oraz Robert Grudzień - mistrz organów.

O godz. 12 przed kaplicą sprawowana będzie Msza św. odpustowa.

Do udziału w uroczystościach zaprasza ks. Bogdan Rosiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Stromcu.

Eucharystia sprawowana jest na cmentarzu przed kaplicą.   Krystyna Piotrowska /Foto Gość Eucharystia sprawowana jest na cmentarzu przed kaplicą.

Cmentarz w Stromcu jest wpisany do rejestru zabytków. Są tu pochowani są m.in. proboszczowie parafii w Stromcu, właściciele ziemscy, powstańcy styczniowi, żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. 

Na terenie cmentarza zachowały się cenne nagrobki, wykonane głównie z piaskowca. Występują również obiekty żeliwne i murowane. Na terenie nekropoli rośnie wiele drzew, które dodają temu miejscu uroku i tajemniczości.

Wyjątkowe Święto Matki Boskiej Śnieżnej zrodziło się w Rzymie. Na wzgórzu Eskwilin 5 sierpnia 352 roku spadł obfity śnieg, któremu legenda nadała ogromne znaczenie. Uważano, że jest on zapowiedzią licznych objawień Matki Boskiej. Ze względu na niespotykane i bardzo obfite opady śniegu Matkę Boską nazwano wówczas Marią Śnieżną, która ukazując się Janowi, rzymskiemu patrycjuszowi, obwieściła mu, że zostanie ojcem długo wyczekiwanego potomka. Jan w podzięce wybudował nową świątynię w miejscu, które pokrywał śnieg. Świątynia zyskała rangę bazyliki i nową nazwę Santa Maria Magiorre (Matki Boskiej Większej). Początkowo kult ten miał charakter lokalny. Od 1568 objął całe Włochy, a w późniejszym czasie Europę.

W uroczystościach odpustowych na stromieckim cmentarzu biorą udział tłumy wiernych.   Krystyna Piotrowska /Foto Gość W uroczystościach odpustowych na stromieckim cmentarzu biorą udział tłumy wiernych.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9