Chrześcijanie na Słowacji mocno krytykowani

Greckokatolicki arcybiskup Cyril Vasiľ ze Słowacji ostro skrytykował ostatnie nasilone ataki na katolicyzm, chrześcijaństwo i religię w mediach i sieciach społecznościowych.

– Od czasu, gdy nowy centroprawicowy rząd objął w marcu władzę w Bratysławie komentarze ostrzegają przed „reżimem chrześcijańskich ajatollahów” i „próbą przejęcia władzy przez katolicką część ludności”, powiedział administrator grecko-katolickiej eparchii Koszyce, w swoim kazaniu podczas Liturgii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Michalowcach we wschodniej Słowacji.

“Wierzący są umieszczani w fundamentalistycznym i fanatycznym narożniku, kapłani nazywani są `ciemnogrodem` lub w najlepszym razie `hipokrytami`”, przypomniał abp Vasil zwracając uwagę, że odpowiada to sytuacji pierwszych chrześcijan, którzy zostali oskarżeni o pijaństwo i głupotę.

Jako przykład były sekretarz watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich przypomniał prośbę Kościoła na Słowacji o wolną od pracy niedzielę, o czym rozmawiano m. in. z nowym premierem Igorem Matoviciem. Arcybiskup krytycznie odniósł się do przeciwników tej inicjatywy, którzy uważają wezwanie do wprowadzenia wolnej niedzieli za „sygnał do wojny kulturowej”, a niektórzy komentatorzy medialni zastanawiają się, kiedy “zarejestrowany związek radykałów religijnych z koalicji i opozycji” przestanie działać.

Abp Vasiľ bronił także ministra zdrowia Marka Krajčíego, ewangelika, który został szczególnie ostro zaatakowany. Jak podkreślił hierarcha został on mianowany na to stanowisko „ze względu na swoje kwalifikacje i zaufanie współobywateli”. “Ponieważ Krajčí nie kryje swoich przekonań religijnych to skierowano pod jego adresem najobrzydliwsze najbardziej obraźliwe i absurdalne wyzwiska” – powiedział arcybiskup.

“W pewnym sensie jednak wszystkie te oskarżenia są `dobrym znakiem`, ponieważ świadczą, że Kościół na Słowacji żyje”, kontynuował abp Vasiľ. Jego zdaniem “pod tym względem sytuacja jest podobna do pierwszych chrześcijan, którzy w dniu Pięćdziesiątnicy dzięki swojej odwadze znaleźli zadziwiająco wielu naśladowców”. “Piotr, który wcześniej wyparł się Jezusa mógł przekonać wielu z powodu swojej słabości”, powiedział hierarcha.

Na początku roku papież Franciszek mianował abp Vasiľa administratorem grecko-katolickiej eparchii Koszyce. Zarządza on eparchią do czasu wyjaśnienia zarzutów wobec jej zwierzchnika, 62-letniego bp Milana Chautura CSsR, który został oskarżony o molestowanie seksualne. Według słowackich mediów Stolica Apostolska prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11