Dla Kościoła wiek XX to Sobór i Jan Paweł II

Jeśli ktoś za kilkaset lat, na egzaminie z historii Kościoła zostanie zapytany o XX w., to obok Soboru Watykańskiego II, wymieni jeszcze dwie postacie: św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresa. Takie świadectwo o znaczeniu polskiego Papieża daje dziś na swym blogu kard. Dominik Duka, prymas Czech.

Przypomina on, że ten pontyfikat był też wyjątkowy dla Czechów. Żaden inny papież nie był tak blisko z nimi związany i prawdopodobnie już nigdy nie będzie. Kard. Duka, który w więzieniu zaprzyjaźnił się Václavem Havlem ujawnia, że między polskim Papieżem i pierwszym pokomunistycznym prezydentem Czechosłowacji istniała żywa więź sympatii. Prawdopodobnie wynikała ona również z faktu, że zarówno Havel jak i Jan Paweł II byli ludźmi teatru.

Mówiąc o zasługach Papieża Polaka prymas Czech przypomina, że to Jan Paweł II wprowadził w życie reformy soboru. Wniósł też nowy język do papieskich encyklik. Zawsze stawiał na racjonalność, która musi współpracować z wiarą. A wiara potrzebuje rozumu, aby nie stała się ideologią czy fanatyzmem. Jest to ważne, kiedy ma się do czynienia z wieloma warstwami społeczeństwa, a część z nich reaguje emocjonalnie. Wiemy, że słowiańska i polska emocjonalność ma swoje znaczenie, a przy tym nie staje się fanatyzmem – dodaje kard. Duka.

Arcybiskup Pragi przypomina też o zasługach Jana Pawła II w dziele obalenia komunizmu. Wraz z innymi wielkimi postaciami swoich czasów, takim jak Ronald Reagan, Margaret Thatcher i Helmut Kohl, trafnie zidentyfikował imperium zła i wydał mu walkę – pisze kard. Duka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  22.05.2020 06:59
  i niestety, biorąc pod uwagę owoce tych dwóch wielkich "wydarzeń" XX wieku to chyba nie ma powodów do radości. Kryzys i upadek kościoła są tak głębokie, że nawet Benedykt wie, że kościół w Europie się skończył....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11