Testy przeprowadzone u dziesięciu dominikanek pracujących w DPS-ie w Bochni oraz u posługującego tam kapłana są ujemne i nie wykazały zakażenia koronawirusem. „Ochrona Boska po pierwsze, a po drugie wszystkich, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Wynik ujemny” - cieszy się siostra Julietta Homa.
To bardzo dobra wiadomość: siostry i ksiądz są zdrowi. "Rozmawiałam z przedstawicielami pensjonariuszy i są bardzo zadowoleni z ich opieki. Cieszą się, że mają także wsparcie duchowe. Ksiądz Piotr spowiada, siostry podnoszą na duchu naszych mieszkańców - mówi Barbara Hałas, dyrektor DPS w Bochni.
Wolontariuszkami na oddziale dla przewlekle psychicznie chorych są także dwie studentki pielęgniarstwa. Opiekę medyczną zapewniają ratownicy medyczni.
Natomiast pozytywne wyniki testów są u kilku kolejnych pensjonariuszy. „Z 37 osób, które przebywały na tym oddziale, zostało nam 29 mieszkańców z wynikiem ujemnym. Dwie osoby z wynikiem ujemnym przebywają w szpitalu. Dobra wiadomość jest taka, że pierwsi ozdrowieńcy mają do nas wracać w tym tygodniu. Mamy przygotowane pomieszczenia środowiskowego domu samopomocy, które zostały zdezynfekowane. Część pracowników, która do nas wróci, zajmie się ozdrowieńcami” - dodaje Barbara Hałas.
Do DPS-u docierają cały czas środki ochrony osobistej, ale jak dodaje dyrekcja, są one nadal potrzebne w dużych ilościach.
Po tym jak w DPS-ie w Bochni wykryto koronawirusa u części personelu i podopiecznych, zabrakło rąk do pracy, a na apel starosty odpowiedziały siostry dominikanki. Są wolontariuszkami od Wielkiego Piątku. Pomaga im także tarnowski misjonarz ks. Piotr Dydo-Rożniecki.
Fundacja Sióstr św. Dominika prowadzi zbiórkę na sprzęt ochronny i wyposażenie dla sióstr, które pomagają w domach pomocy społecznej. Szczegółowe informacje na stronie fundacjadominikanek.pl.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).