Ośmiu alumnom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego metropolita katowicki udzielił posługi akolitatu.
Alumnom czwartego roku seminarium w tej wyjątkowej chwili towarzyszyły rodziny oraz klerycy i kapłani. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Zwracając się do ustanowionych akolitów, przypomniał im najważniejszy wymiar ich posługi. – Bądźcie zawsze heroldami Eucharystii! To jest wasze powołanie i wasze zadanie. Wskazujcie na Ciało Pańskie i Jego Krew, jak to czyni za św. Janem Chrzcicielem każdy celebrans: "Oto Baranek Boży! Błogosławieni, którzy zostali wezwani na ucztę Baranka" – prosił.
Przypomniał również, że zadaniem akolity jest kierowanie wzroku wszystkich na Chrystusa ukrytego w tajemnicy Eucharystii. – Czasem w tej sprawie jest i nam potrzebna podpowiedź w duchu słów św. Jana, który wskazując na nieznajomego na brzegu Jeziora Galilejskiego, powiedział Piotrowi: „To jest Pan”. Czasem trzeba byśmy – jako słudzy Eucharystii – biskupi, prezbiterzy, diakoni i akolici byli tymi podpowiadającymi. Nawet sobie nawzajem: „To jest Pan” – dodał.
Abp Skworc wskazał również na niechęć dzisiejszego świata do zwracania uwagi na tajemnicę, jaką niesie ze sobą Eucharystia. – Drodzy kandydaci do akolitatu! Znane są wasze obowiązki związane z Eucharystią – winniście jej służyć. To jest wasze podstawowe zadanie – służyć Eucharystii. Winniście ją rozdzielać wiernym. Może będzie okazja, np. w wakacje, zanosić Eucharystię chorym. Nakładam, moi drodzy, na was jeszcze inny obowiązek: zapraszania do udziału w Eucharystii. Tym bardziej, że historia opowiedziana w dzisiejszej Ewangelii się powtarza. Syn Człowieczy, który zapowiedział, że będzie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata, nie jest rozpoznawalny w pokornych znakach chleba i wina. Co więcej bywa lekceważony, zapomniany a znieważany – podkreślił metropolita.
I przypomniał, na czym oprzeć efektywne działanie w tym polu. – Wasze zapraszanie będzie skuteczne, jeśli w sprawie Eucharystii będziecie jak prorok Eliasz – jak ogień! Jeśli przyjmiecie i będzie gorliwie prowadzili eucharystyczny styl życia, jak patron dzisiejszego dnia, św. Jan od Krzyża.
W słowie skierowanym do akolitów i ich rodzin abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na wychowawczy wymiar Eucharystii. – Jeżeli praktykujemy autentyczny kult eucharystyczny, w oczach naszych powinna rosnąć godność każdego człowieka. A poczucie tej godności staje się najgłębszym motywem naszego odniesienia do bliźnich – przypomniał metropolita.
Nowo ustanowieni akolici mogą rozdzielać Komunię św. i zanosić ją chorym. Udzielona posługa daje im także prawo do wystawiania do publicznej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Opiekunem rocznika, któremu została udzielona posługa akolitatu jest ks. Marcin Wierzbicki, a patronem św. Jan XXIII.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.